ETP si v září připsaly více než 28 miliard dolarů

Burzovně obchodované produkty (ETP) si v září letošního roku připsaly dalších 28,4 miliardy dolarů. Investoři se zajímali o produkty zaměřené na akcie i dluhopisy. Na konci roku se možná dočkáme dalšího rekordu v objemu ročního přítoku prostředků.

V současné situaci řada investorů přemýšlí, kam investovat – některé státní dluhopisy již nesou záporný výnos, ceny komodit se potácejí kolem minim a vyspělé akciové trhy se šponují v okolí maxim. Ani v tomto prostředí se pravděpodobně žádný rozumný investor stoprocentně neodvrátí k alternativním produktům. Útěk investorů od klasických cenných papírů nenaznačuje ani statistika společnosti BlackRock.

Akcie i dluhopisy jsou stále žádané

Od začátku letošního roku poslali investoři do burzovně obchodovaných produktů (ETP) celkem 230,4 miliardy dolarů, což je prozatím nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Objem celkového majetku v ETP byl na konci září necelých 2,8 bilionu dolarů. Na trzích bylo k dispozici 5 713 burzovně obchodovaných produktů.

Letošní září sice nebylo s čistým přílivem kapitálu ve výši 28,4 miliardy dolarů nejlepším měsícem roku, ale i tak jde o velmi slušný výsledek. Celkem 17,6 miliardy dolarů připadlo na burzovně obchodované produkty investující do akcií. Zatímco vyspělé akciové trhy získaly 20,8 miliardy, rozvíjející se trhy odepsaly 3,3 miliardy dolarů. Z vyspělých akciových trhů byl nejvyšší zájem o americké akcie (11,2 mld. dolarů).

Graf: Přítok kapitálu do ETP

ETP BlackRock

Zdroj: BLACKROCK GLOBAL ETP LANDSCAPE, SEPTEMBER 2015, BlackRock

Roste poptávka po amerických vládních dluhopisech

ETP zaměřené na dluhopisy si v září připsaly 11,6 miliard dolarů. Celkem pět miliard připadalo na americké dluhopisy. Firemní dluhopisy investičního stupně získaly 1,4 miliardy dolarů. S odlivem prostředků se vyrovnávaly ETP investující do podnikových dluhopisů s vysokým výnosem (high-yield).

Komodity zůstávají v ústraní

V září komoditní ETP jako celek odepsaly přibližně 400 milionů dolarů. S alespoň nějakým přílivem peněz se mohou pochlubit pouze produkty investující do zlata (200 mil. USD). „Stříbrné ETP“ a další vzácné kovy ztrácejí přibližně po 100 milionech dolarů.

Na pozicích top poskytovatelů ETP se nic nemění

Statistika společnosti BlackRock sleduje i pořadí poskytovatelů ETP. Z globálního pohledu tvoří první trojku provideři iShares, Vanguard a State Street. Jmenované tři společnosti obhospodařují necelých 70 % peněz zainventovaných v burzovně obchodovaných produktech.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments