Fandíte robotům? Pomocí tohoto fondu do nich můžete investovat

Automobilky

Společnosti podnikající v oblasti robotiky a automatizace udělaly za poslední roky velký krok kupředu. Tato oblast podnikaní nemusí být vzrušující jen pro samotné výzkumníky, ale i investory. Nové ETF sází na velké hráče v oboru robotiky a automatizace.

Jednou z předností burzovně obchodovaných fondů (ETFs) je možnost přesného zacílení na celé odvětví či specifický sektor. Příkladem je nové ETF z dílny ETF Securities, které investuje do akcií společností zabývajících se robotikou a automatizací. ROBO-STOX Global Robotics and Automation GO UCITS ETF (ISIN: IE00BMW3QX54) je první v Evropě zaregistrovaný fond, který se zaměřuje na významné světové hráče v této oblasti. ETF je obchodováno na londýnské burze.

Základní charakteristika ETF

ROBO-STOX Global Robotics and Automation GO UCITS ETF bylo uvedeno na londýnskou burzu 27. října 2014. Z hlediska svého zaměření lze zařadit tento produkt do skupiny oborových fondů (pozn. ETF se zaměřuje na úzkou skupinu firem). Portfolio fondu má za cíl co nejtěsněji sledovat výkonnost indexu ROBO-STOX® Global Robotics and Automation UCITS. Tento index je složen z akcií mladších a rychle rostoucích společností i zavedených firem.

V první desítce nejvýznamnějších společností (pozn. podle váhy titulu v indexu) naleznete například americkou technologickou společnost iRobot Corporation, která se již od roku 1990 zabývá navrhováním a výrobou domácích i průmyslových robotických vysavačů, vojenských a policejních robotů. Další významnou společností je Intuitive Surgical, která se specializuje na navrhování a výrobu robotů využívaných v chirurgii. Ve zdravotnictví nacházejí uplatnění i produkty společnosti Accuray.

Z hlediska jednotlivých sektorů spadá téměř polovina společností do sektoru průmyslu (46,9 %), dále následují informační technologie (31,9 %), zdravotnictví (12,2 %), energetika a spotřební zboží.

Konstrukce ETF

K dosažení výkonnosti sledovaného indexu (benchmarku) si zvolil tvůrce fondu syntetickou replikaci indexu. V portfoliu ETF tedy nenajdete tituly obsažené v indexu, ale náhradní koš akcií a swap. Tato konstrukce je u takto úzce zaměřeného ETF vcelku logická. U fondu ROBO-STOX Global Robotics and Automation GO UCITS ETF můžeme očekávat poměrně malou odchylku od sledovaného benchmarku. Všechny přijaté dividendy jsou reinvestovány.

Celková nákladovost fondu (TER) je v porovnání s ostatními sektorově zaměřenými fondy poměrně vysoká, a to 0,95 %. Pokud bychom však porovnali pasivní ETF s podobně zaměřeným aktivně řízeným fondem, celková nákladovost by byla jistě násobně vyšší.

Zářná budoucnost?

Pokud se podíváte na historickou výkonnost indexu ROBO-STOX® Global Robotics and Automation UCITS Index TR, možná si povzdychnete, že popsané ETF nevzniklo už před několika lety. Za uplynulých pět let posílil index o více než 173 procent, za tři roky o necelých 100 procent a za poslední dva roky o téměř 60 procent.

Roboti nás fascinují již několik desítek let. Pokud si vzpomenete na dobu před deseti či dvaceti lety, je vidět v oblasti robotiky a automatizace velký krok kupředu. Spolu s rozvojem ostatních odvětví je možné očekávat další růst této oblasti i do budoucna.

Zdroj: Článek byl publikován na portálu ETFs.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Analýzy produktů

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Rok 2015 nebyl z pohledu výkonnosti účastnických fondů velmi příznivý, až sedm z nich dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské …

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen …

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Na trhu naleznete několik podílových fondů, které investují do světových akcií z indexu MSCI World. Z vybraných fondů dosáhl …

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

KBC ECO Fund CSOB Water (ČSOB Akciový fond – Vodního bohatství) investuje do akcií firem, které se zabývají výstavbou …

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments