Firmy „nové“ Číny předbíhají „starou“ Čínu

Růst investic

Čínská vláda chce držet hospodářský růst trvale nad 7 procenty a má k tomu prostředky. Kvůli pokračující korekci na trhu nemovitostí a nárůstu problémových úvěrů jde přitom momentálně především o to, podpořit rámcové podmínky pro získávání úvěrů a zvýšit likviditu v ekonomice, tvrdí Raymond Ma, manažer fondu Fidelity China Consumer Fund.

„Protože je inflace relativně nízká, úroky a povinné minimální rezervy bank jsou naopak vysoké, má vláda hodně prostoru pro cílená uvolňovací opatření, aby zvýšila množství peněz a nastartovala hospodářský růst,“ říká dále Raymond Ma a pokračuje:

„Hlavními vítězi jsou firmy „nové“ Číny. To jsou ta odvětví, která nejvíce profitují z nahrazení vývozu domácí spotřebou jako nejdůležitější hnací silou čínského hospodářství. Úrovně ohodnocení firem „nové“ Číny jsou sice vysoké, ale to je fundamentálně opodstatněné. Mají výrazně lepší výnosnost a jejich marže, ziskovost, peněžní tok a zadluženost jsou lepší než u „staré“ Číny. Pro srovnání: Zatímco roční růst zisků firem „nové“ Číny činí 20 až 40 procent, u firem „staré“ Číny to bylo v uplynulých letech pod 10 procent. Při zohlednění poměru kurz-zisk-růst jsou proto ohodnocení firem „nové“ Číny naprosto přiměřená. Tento ukazatel je pro mě relevantní, protože hledám dlouhodobě úspěšné firmy a ne rychlé kurzovní zisky v nejbližších čtvrtletích.

Především se zaměřuji na následujících šest oblastí, které mají v příštích třech až pěti letech značný růstový potenciál:

Internet: V červnu 2014 měla Čína zhruba 632 miliónů uživatelů internetu a míru rozšíření internetu 47 procent. Počet transakcí elektronického obchodování je vysoký jako v žádné jiné zemi světa. Potenciál je obrovský, takže by tento sektor mohl dál silně růst. Váhu tohoto odvětví ve fondu jsem však v uplynulých týdnech snížil, protože úrovně ohodnocení jsou velmi vysoké a navíc si myslím, že toto odvětví před vstupem skupiny Alibaba na burzu zažije kolísání kurzů. To však nic nemění na dlouhodobě pozitivním výhledu. Budu dokupovat akcie dobrých firem, pokud během očekávaných výkyvů zlevní.

Pojišťovny: Toto odvětví by mohlo profitovat z plánované reformy penzijního systému, což by mělo středně až dlouhodobě vést k nárůstu uzavíraných životních pojistek. Naproti tomu čínské banky měly v mém portfoliu vždy zřetelně nižší váhu. I přes jejich příznivá doporučení se obávám kvality úvěrů a zhoršujícího se poměru cizího a vlastního kapitálu.

Makléři: Stejně jako pojišťovny jsou hlavními příjemci výhod finanční reformy v Číně. Z mého pohledu budou tyto firmy participovat krátkodobě na větších objemech obchodů a dlouhodobě na nárůstu přímého financování a rozšíření kapitálového trhu.

Ochrana životního prostředí: Zelené energie a firmy ze sektoru ochrany životního prostředí, jako např. úprava vody, budou těžit z úsilí čínské vlády o zlepšení ochrany životního prostředí.

Farmaceutický průmysl: Stárnoucí populace, lepší pojistné krytí, stále dostupnější zdravotní výkony a inovace podporují silný růst tohoto odvětví v příštích letech.

Oblast služeb blízko spotřeby jako jsou vzdělávání a cestovní ruch: řadí se k nejrychleji rostoucím oblastem čínské ekonomiky. To je dáno především měnícím se životním stylem spotřebitelů.“

Autor komentáře: Raymond Ma, manažer fondu Fidelity China Consumer Fund

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments