I přes oživující dolar zlato stále nachází nabídky

Zlato zahájilo rok 2016 útokem na vyšší ceny, zejména v eurech. Nabídky z bezpečných přístavů a nižší výnosy z dluhopisů spojené s napětím na Blízkém Východě společně s čínskými problémy a devalvací juanu pomohly přilákat kupce (a to nejen z hedgeových fondů, které do začátku roku vstoupily s rekordní krátkou pozicí).

Posun ceny o 20 dolarů nahoru během prvních dnů obchodování v letošním roce možná nezní nijak zajímavě, ale vezmeme-li v úvahu silnější dolar – v tuto chvíli je USD o 1 % nad eurem – jde o značný růst. Kromě toho dosáhl XAUEUR hodnoty 1 006 euro/unci poté, co rok 2015 končil na 977 euro/unci.

Poptávka po bezpečných útočištích se už mnohokrát ukázala jako krátkodobá a řada investorů i nadále váhá, zda se do nich pouštět. V kratším období bude klíčová prognóza pro komodity obecně a XAUUSD zvláště, stejně jako trajektorie krátkodobých úrokových sazeb.

Z technického hlediska se zlato od listopadu obchodovalo rovnoměrně a další úroveň rezistence je na 1 088 USD/unci před první důležitou hranicí 1 102 USD/unci.

Většina nákupů, které jsme zatím zaznamenali, zatím vychází od hedgeových fondů snižujících rekordně krátkou pozici z 29. prosince. Ty v tomto týdnu vyskočily rekordně o téměř dvě třetiny hlavně díky tomu, že dlouhé pozice se po zotavení trhu v návaznosti na jednání FOMC stáhly.

Investoři obchodující se zlatem prostřednictvím ETP byli v posledních týdnech čistými prodejci a celková držba zlata se na začátku tohoto roku pohybovala těsně nad šestiletým minimem.

Jakákoli změna v přístupu v tuto chvíli povede ke značnému – zejména ve výše zmíněných fondech – podinvestování, avšak zatím jsme nezaznamenali větší snižování nebo výraznou změnu nálady.

 V pátek začne návrat k rovnovážnému stavu

Tento pátek začne každoroční rebalancování indexových fondů, jako jsou S&P GSCI a komoditní index Bloomberg, které bude probíhat po dalších pět úředních dní. Vzhledem k tomu, že v těchto dvou indexech jsou vázány miliardy dolarů z fondů, každoroční rebalancování láká pozornost trhu, zejména pokud jde o menší komodity.

Index S&P GSCI zvýší držbu zlata z 3,194 % na 3,245 %, zatímco Bloomberg CI se sníží z 11,90 % na 11,38 %. V  základě povedou tyto změny k částečnému čistému prodeji zlata, ale zřejmě ne v takové míře, aby to mělo nějaký dopad na trh (kromě skutečnosti, že se o tom bude mluvit).

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

O autorovi:

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována na online bázi a v tištěných médiích po celém světě.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments