Inflace na nule, intervence jen tak neskončí

Dva roky po první devizové intervenci ČNB je dle právě zveřejněných dat růst cen na nule, a to i navzdory tomu, že ekonomice se vede nejlépe od předkrizových let. 

V listopadu 2015 se totiž cenová hladina meziročně zvedla překvapivě jen o 0,1 %, díky potravinám, které v rámci PPI i jinde v regionu rostou, se přitom čekalo více. Měnově-politická (MP) inflace, ve které je stanoven cíl ČNB, se dále motá lehce nad nulou, navzdory 15 mld. EUR, které ČNB za dva roky na boj proti koruně spotřebovala.

Pro ČNB to znamená dvě věci – dále udržovat uměle nadhodnocený kurz a hledat spojence, kteří dodají (poptávkou taženou) inflaci.

MP inflace se totiž poslední dva roky nepodívala nad 0,6 %. Je pravdou, že poptávková inflace (tj. bez paliv, potravin) je nejvýše od krize, i tak je ale výrazně pod cílem. Na opuštění intervenčního režimu navíc ČNB potřebuje víc než inflaci na 2 %, potřebuje vybudovat masivní inflační polštář tak, aby se po exitu skutečně stalo to, co neustále opakuje, tj. že koruna nominálně neposílí. Reálný kurz totiž posiluje – růstový diferenciál mezi ČR a EMU je nejvyšší za dlouhou dobu. Uvolněte kurz dnes, a za chvíli je na dohled 25.

Další oslabení kurzu koruny je neprůchodné, ČNB tak bude pokračovat v nedráždění publika odkladem jejího posílení. Vzhledem k dosavadnímu efektu, k otevřenosti ekonomiky, která implikuje slabší poptávkově-inflační dopady silné spotřeby domácností, a k očekávanému zpomalení růstu v roce 2016 tak přijde exit mnohem pravděpodobněji později, než ČNB nyní čeká: na přelomu 2016-2017. A bude také dále více a otevřeněji – zejména s Rusnokem na svém čele – pobízet odbory k tomu, aby se nebáli říct si o pořádný růst platů. ČNB totiž už nemá mnoho měnového střeliva a chce, aby střílely odbory. A vláda, na tu však spolehnutí bude. Slova ministra financí „zkusit vyrovnaný rozpočet v roce 2018 až 19“ jsou totiž pouze poslední ozvěny dávných úvah o řízení státu jako firmy.

Autor komentáře: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments