Jak investovat do zlata pomocí ETF?

zlato

Drobným investorům se nabízí několik možností, jak investovat do zlata. Kromě nákupu zlatých slitků, cihel nebo mincí lze investovat i do „papírového zlata“. Cenu zlata kopíruje několik burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Které fondy můžete využít?

Drahé kovy v čele se zlatem patří mezi oblíbené komodity v portfoliích drobných investorů. Zlato přispívá k vyšší diverzifikaci portfolia.  Až do finanční krize vykazovalo zlato oproti akciím z indexu S&P 500 horší výkonnost (viz graf). S rostoucí nejistotou na trzích přesouvali investoři peníze do zlata. Ani dnes neztrácí zlato na významu. Participovat na vývoji ceny zlata můžete jednoduše pomocí burzovně obchodovaných fondů, které buď přímo nakupují do portfolia zlato, nebo investují do komoditních futures. Alternativou jsou i investice do ETF, které investují do akcií těžařů zlata. Dnes se zaměříme na první skupinu fondů obchodovaných v USA.

Graf: Vývoj zlata a indexu S&P 500 (v USD)

zlato

Největší ETF investující do zlata

Největším fondem, který fyzicky nakupuje do portfolia zlato je SPDR Gold Trust (GLD). ETF sleduje spotovou cenu zlata. Aktuálně spravuje tento fond více než 34 miliard dolarů. Jednotka ETF odpovídá desetině unce zlata. Celková nákladovost je 0,4 %. Za první měsíc letošního roku si připsal fond více než 4 %. Horší pohled nabízí horizont jednoho roku, kdy ETF ztratilo díky negativnímu vývoji ceny zlata více než 25 %.

Řešení pro méně movité investory

Dostupnější i pro investory s menším kapitálem je ETF COMEX Gold Trust (IAU) od iShares. Jednotka ETF odpovídá jedné setině unce zlata. Aktuálně drží tento fond aktiva ve výši necelých sedmi miliard dolarů. Správa fondu vyjde ročně na příznivých 0,25 %. Podobně jako u předchozího ETFka je velkou předností velmi dobrá likvidita. Výkonnost za leden letošního roku je srovnatelná s výkonností SPDR Gold Trust.

Jistota švýcarských bank

V porovnání s předchozími fondy je Physical Swiss Gold Shares (SGOL) od ETF Securities mnohem menší – spravuje 1,1 miliardy dolarů. ETFko se snaží přilákat investory na jistotu úložky zlatých prutů v bezpečných trezorech ve švýcarském Curychu. Jednotka ETF odpovídá jedné desetině unce zlata. Roční poplatek za správu je 0,39 %.

Zlato držené v Singapuru

Od ETF Securities pochází také fond Physical Asian Gold Shares (AGOL). Jak napovídá označení, zlato je uloženo v Singapuru. Toto ETF patří k nejmladším, od svého založení na začátku roku 2011 získalo 58 milionů dolarů. Stejně jako u předchozího fondu odpovídá hodnota jednoho podílu desetině unce zlata. Ve stejné výši je i poplatek za správu.

Informační listy všech ETF si můžete stáhnout zde: GLD, IAU, SGOL, AGOL

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments