Jak investovat do akcií menších německých firem?

Pracovníci

Kdo investuje do německých akcií, pravděpodobně drží v portfoliu některý z titulů reprezentujících index DAX. Investovat ovšem můžete i do akcií menších a středních firem. Kdo nechce ztrácet čas nákupem jednotlivých titulů, může investovat do ETF z dílny Deutsche Asset & Wealth Management.

Když mluvíme o tahounech německého hospodářství, většině z nás se vybaví obří koncerny jako Mercedes, BMW, SAP, Siemens, Volkswagen, Adidas, Puma či Porsche. Do akcií těchto společností můžete investovat například prostřednictvím ETFek, která zařazují do portfolia tituly z indexu DAX.

Německou ekonomiku ovšem netvoří pouze obrovské společnosti, ale i velké množství malých a středně velkých podniků (pozn. je jich přibližně 3,6 milionu). Uplatnění v těchto firmách nachází přibližně 70 % zaměstnanců. Charakteristickým znakem malých a středních podniků je, že většina z nich je v rodinném vlastnictví a je řízena přímo majiteli nebo jejich rodinnými příslušníky.

Menší firmy jsou pružnější

Výhodou menších německých firem je jejich schopnost pružně reagovat na požadavky trhu, orientace na zahraničí, vysoký stupeň specializace a schopnost úspěšně zaplnit svými produkty mezery na trhu. Zmíněné vlastnosti činí z mnoha německých firem střední velikosti v jejich oblasti hlavní hráče na světovém trhu.

Stávající nabídka ETF

Akcie třiceti německých společností s nejvyšší tržní kapitalizací (Blue Chips) jsou zastoupeny v indexu DAX. Na tento index naleznete jen na trhu Xetra několik burzovně obchodovaných fondů od různých emitentů. Kdo by se chtěl zaměřit na středně velké společnosti, může zvolit ETF kopírující vývoj indexu MDAX. V případě malých společností se jedná o fondy sledující index SDAX.

ETF od Deutsche Asset & Wealth Management

Společnost Deutsche Asset & Wealth Management (DeAWM) stojí za mladším fondem db x-trackers Mittelstand & MidCap Germany UCITS ETF (DR), který aktuálně drží v portfoliu akcie 69 středně velkých a menších společností z Německa (pozn. ETF bylo uvedeno na trh v lednu roku 2014). Tyto společnosti reprezentuje index Solactive Mittelstand & MidCap Germany. Oproti fondům na indexy MDAX či SDAX nabízí nové ETF mnohem širší expozici – jedná se o mix společností z indexů MDAX, SDAX a TecDAX.

Při uvedení na trh bylo složení portfolia ETF následující. Přibližně 30 % portfolia zaujímaly akcie společností, ve kterých vlastnili minimálně pět procent základního kapitálu zakladatelé podniku či jejich rodinní příslušníci. Toto rozložení vycházelo z myšlenky, že osobní podíl zakladatelů ve společnosti má pozitivní vliv na hospodaření podniku.

Dalších 50 % portfolia tvořili středně velké společnosti, v nichž měly zakládající rodiny významný podíl. Zbývajících 20 % připadlo na ostatní akcie malých společností.

Akcie finančních společností v portfoliu nenajdete

Z hlediska sektorové alokace jsou v portfoliu aktuálně zastoupeny akcie ze všech sektorů s výjimkou financí. Akcie bank či pojišťoven tedy v portfoliu ETF nehledejte. Nejvyšší váhu v portfoliu mají akcie společností, které podnikají v průmyslovém sektoru (cca 28 %). V závěsu s 23% vahou jsou akcie firem ze sektoru surovin. Na dalších pozicích naleznete sektor spotřebního zboží, spotřebitelských služeb, technologií, telekomunikací a zdravotní péče.

Dosavadní výkonnost

Od ledna roku 2014 do 17. července 2015 si popsané ETF připsalo mírně přes 20 procent. Obdobnou výkonností se může pochlubit i za uplynulý rok (20,96 %). Za letošní rok (do 17. července 2015) přineslo ETF zhodnocení ve výši 21,10 %. Jak potvrzuje graf níže, fondu se velmi dobře daří od poloviny října minulého roku.

Graf: Vývoj hodnoty ETF

Německé akcie

Zdroj: Deutsche Asset & Wealth Management

Kdo může ETF ocenit?

Fond od DeAWM mohou využít především investoři, kteří věří menším rodinným podnikům v Německu. Tyto společnosti jsou páteří německého hospodářství a mohou vhodně doplnit portfolio nejkvalitnějších německých titulů (Blue Chips). Je na místě připomenout, že akcie menších firem jsou obecně považovány za rizikovější.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Analýzy produktů

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Rok 2015 nebyl z pohledu výkonnosti účastnických fondů velmi příznivý, až sedm z nich dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské …

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen …

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Na trhu naleznete několik podílových fondů, které investují do světových akcií z indexu MSCI World. Z vybraných fondů dosáhl …

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

KBC ECO Fund CSOB Water (ČSOB Akciový fond – Vodního bohatství) investuje do akcií firem, které se zabývají výstavbou …

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments