Jak si povedou akcie v letošním roce?

správný směr

Na otázku v titulku článku můžeme odpovědět dvěma způsoby. Buď ve stylu: počkejte, až si skočím pro křišťálovou kouli, anebo po pravdě, a to že nevíme a můžeme jen odhadovat na základě současných informací a situace na trhu. Všechny odhady mají jednu nevýhodu, jejich autoři se mohou fatálně mýlit. Nicméně můžeme poskytnout alespoň námět k přemýšlení.

Je letošní rok tím správným pro nákup akcií? Nebo už jsou jejich ceny tak vysoko, že je čeká korekce a je lepší se jim letos vyhnout? Pravdou je, že když se podíváme na fundamentální ukazatele typu CAPE, P/B, P/E či P/S jsou americké akcie obsažené v indexu S&P 500 nejdražší od roku 2007. Ovšem to se říkalo již na začátku loňského roku a akcie, alespoň ty americké, rostly. A naopak, když jsou akcie (měřeno výše uvedenými ukazateli) levné, samozřejmě to neznamená, že jejich cena nemůže klesnout ještě níže.

Akcie půjdou vlastní cestou

Snažit se odhadnout, kudy se budou ubírat akciové trhy, není jednoduché. Obvykle si totiž jdou svou cestou, nezávisle na předpovědích. Například v Evropě bude velmi záležet na tom, zda se bude opakovat americký scénář (tedy příklon investorů k akciím, i když byly podle výše uvedených ukazatelů drahé a fundamentální ukazatele americké ekonomiky nebyly příliš povzbudivé) při kvantitativním uvolňování či nikoli. Přebytek likvidity v USA byl umístěn na akciovém trhu. V případě opakování tohoto scénáře lze předpokládat i růst akcií v Evropě, a to navzdory nepříliš dobré ekonomické kondici evropských států.

Zajímavé by mohlo být Japonsko

Pro ty, kteří se příliš nerozmýšlejí nad dlouhodobým složením portfolia a jdou čistě jen za největšími investičními příležitostmi, by mohlo být letos zajímavé Japonsko. A to zejména kvůli poptávce ze strany japonských penzijních fondů. Japonský státní penzijní fond v loňském roce oznámil, že bude snižovat podíl dluhopisů v portfoliu a navyšovat podíl akcií.

I nadále může letos pokračovat rally na amerických a německých akcií. Nicméně v případě obou akcií je prostor ke korekci násobně větší, než prostor k růstu. Avšak alespoň o amerických akciích se totéž říkalo i v loňském roce, a přesto přinesly zajímavé zhodnocení.

Země BRIC se potýkají s problémy

V případě rozvíjejících se trhů je, aspoň pro nějaký čas, výborná výkonnost akcií společností z uskupení BRIC minulostí. Každá z těchto zemí se potýká se svými problémy. Vzhledem k nízké ceně ropy se dají očekávat problémy u jejich exportérů (Rusko, Venezuela atd.). Země dovážející ropu (např. Indie, Čína) by mohly naopak profitovat z její nižší ceny. Ovšem je třeba rovněž brát zřetel na to, že může pokračovat odliv kapitálu z rozvíjejících se zemí, zejména při pokračujícím posilování amerického dolaru. Tedy scénář, který probíhal v celém loňském roce.

Region střední a východní Evropy by i nadále měl spíše ztrácet. A to zejména proto, že jeho tahounem jsou Rusku a Turecko, tedy země, jež se potýkají s poměrně velkými ekonomickými problémy. Ostatní země střední Evropy a hodnoty akcií společností z těchto států budou s velkou pravděpodobností spíše stagnovat.

Nicméně na konci roku, jak už to tak bývá, může být vše úplně jinak.

Autor příspěvku: Igor Polanský

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments