Kam investovat v době nízkých úrokových sazeb?

Obchodníci

Již delší dobu jsme svědky velmi nízkých úrokových sazeb. Podle Pavla Kohouta už dnes úrokové sazby neexistují. Zvolit vhodný investiční instrument je v této době velmi složité a v podstatě žádný ideální neexistuje.

Úrokové míry a množství peněz

Pokud ekonomiku zasáhne krize, centrální banka má na výběr – buď nechá systém zhroutit, nebo provede monetární expanzi. Jedná se však jen zdánlivě o dilema, protože centrální banka si vždy vybere druhou variantu a začne do ekonomiky pumpovat peníze. Ať již formou snížení úrokových sazeb na minimum (což už v současnosti příliš nelze), anebo netradičními operacemi jako je kvantitativní uvolňování či půjčky bankám (známé jako LTRO).

Graf: Vývoj ukazatele MZM (peníze, které lze do 24 hodin přeměnit v likvidní aktiva)

Peněžní zásobaZdroj: Federal Reserves Bank of St.Louis

Z grafu je patrné, že od roku 1967 stoupá množství peněz v ekonomice. V tomto případě se jedná o tzv. monetární inflaci (peněžní). To tlačí úrokové míry stále níž a níž. Pavel Kohout vyjádřil názor, že v blízké době nelze očekávat, že by došlo ke změně tohoto trendu a úrokové míry by začaly růst. Ani konec kvantitativní teorie v USA na to nebude mít vliv.

Kam investovat?

Odpověď na tuto otázku budeme hledat jen velmi těžce. Zejména konzervativní investoři při hledání investice s nízkou rizikovostí a co nejlepším výnosem hledají pověstnou jehlu v kupce sena. Pokud chtějí vyšší výnos, nezbývá jim, než investovat do rizikovějších dluhopisů. Třeba korporátní dluhopisy by mohly být alternativou. Ale co dělat v situaci, kdy firemní dluhopisy s ratingem v pásmu investičního stupně nesou stejný výnos jako státní dluhopisy stejného ratingu. Aby investor (potažmo podílový fond) vydělal, musí investovat do více rizikových dluhopisů s nižším ratingem.

Ovšem výnos není všechno. Nesmíme zapomínat na rizikovost nástroje. Jak ukazuje graf níže, třeba v posledních třech letech tolik populární zlato (pravda v posledním roce již tak populární není) z dlouhodobého hlediska dosahuje druhého nejhoršího reálného výnosu. Zároveň je však po akciích nejvíce volatilním aktivem.

Graf: Reálný výnos a volatilita aktiv
Výkonnost a volatilitaZdroj: Studie Credit Suisse

Investice do zlata?

V rámci historického vývoje lze zlato považovat za velmi volatilní komoditu. Jeho cena v sobě obsahuje mnoho proměnných, které více či méně působí na jeho hodnotu. Veliký dopad na cenu zlata má faktor strachu.

Miroslav Tamáš ze společnosti AXA dodává, že již ve školách se učí, že zlato je uchovatel hodnoty. V tom je možné spatřovat hlavní účel zlata. Alfou a omegou tedy v rozhodování o investici do zlata je délka investičního horizontu. Důvod proč investovat do zlata vidí v uchování hodnoty majetku, který bude následně předán další generaci. Ostatní aktéři dodávají, že zlato může sloužit jako pojistka proti extrémním případům, jako jsou války, konflikty a jiné katastrofy. Pokud je inflace vysoká, výnos zlata se pohybuje kolem nulových hodnot. V dlouhodobém horizontu drží zlato krok s inflací.

Graf: Vývoj inflace a ceny zlata

Inflace a cena zlata

Zdroj: aboutinflation.com

Autor článku: Aleš Stuchlík

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments