Končí posilování surové ropy?

Výběr fondů

Surová ropa se v tuto chvíli zřejmě dostala tak daleko, jak to jen bylo možné. Posilování bylo způsobeno značným nárůstem investiční poptávky po surové ropě, a to u burzově obchodovatelných instrumentů i futures.

Zatímco úroveň americké produkce a zásob je v příštích měsících připravena na snižování, nadále se zvyšující produkce klíčových zemí OPEC, jako je Saúdská Arábie a Irák, zajistí, že se převis celosvětové nabídky bude snižovat jen pomalu.

V krátkém časovém horizontu (tj. příštích 3-6 měsíců) vnímám rostoucí riziko 10dolarové korekce na základě toho, že fundament nedokázal toto posilování podpořit. Američtí producenti břidličné ropy, kteří zažili kolaps výrobních nákladů kvůli převisu nabídky zaměstnanců a vybavení v odvětví, se připravují na obnovení produkce, pokud cena ropy WTI dosáhne 65 dolarů (v tuto chvíli je na 59).

V dlouhém období bude nejvíce záležet na úrovni ekonomického růstu a poptávky. Razantní zvýšení prodeje surové ropy od loňského srpna vylepšilo americkou poptávku, zatímco řada předních rozvíjejících se zemí zatím žádné skutečně významné zlepšení nezaregistrovala. Rafinerie měly po několik měsíců velmi ziskové marže a díky tomu udržovaly poptávku po surové ropě silnou, a to nejen v USA. Pokud se však nezlepší poptávka po produktech, znamená to, že se ropa jen přesune z jedné nádrže (surová ropa) do jiné (benzín).

Koncem roku by se ropa WTI měla vrátit zpět k 65 USD, ale vzhledem k břidlicovému průmyslu v USA a jeho schopnosti snižovat náklady bude jakýkoli pohyb nad tuto hranici pravděpodobně krátkodobý, pokud nedojde k nepředvídatelným geopolitickým událostem.

Autor komentáře: Ole Hansen, vedoucí komoditní stratég Saxo Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments