Konvertibilní dluhopisy. Řešení pro nerozhodné investory

Vývoj trhů

Patříte mezi investory, kteří se nemohou rozhodnout mezi investicí do akcií a dluhopisů? Obě třídy aktiv mají své výhody i nevýhody. Řešením mohou být investice do konvertibilních dluhopisů. Které fondy se na tyto cenné papíry zaměřují?

Konvertibilní dluhopis se nachází na pomezí mezi akcií a dluhopisem, zároveň si z obou finančních instrumentů bere to nejlepší. Oproti klasickému dluhopisu, který nabízí pouze výplatu fixního kuponu, dává konvertibilní právo investory směnit dluhopis za akcie dané společnosti. Toto privilegium se ovšem promítá na výši ročního kuponu, který je nižší než u dluhopisů korporátních.

Princip fungování

Uveďme si příklad. Společnost XY vydá desetiletý konvertibilní dluhopisy za 10 tisíc korun a kuponem 10 procent. Zároveň dostane právo vyměnit dluhopis za 200 akcií (tzv. konverzní poměr), takže konverzní cena akcie je 50 korun. Investor drží dluhopis po dobu deseti let, po kterou je mu vyplácen kupon 10 procent ročně. V den splatnosti má investor na výběr ze dvou možností. Pokud klesne cena akcie na 20 korun, nechá si vyplatit zpět nominální hodnotu dluhopisu, tedy 10 tisíc korun. Jestliže stoupne cena akcie na 100 korun, provede konverzi dluhopisu za 200 akcií. Nyní je hodnota investice 20 000 (200 x 100 Kč), investor realizoval 100% výnos. Konverze dluhopisu za akcie dané společnosti může proběhnout kdykoliv v průběhu platnosti dluhopisu.

Kde nakoupit konvertibilní dluhopis

Existují dva způsoby, jak investovat do konvertibilního dluhopisu. První možnost je přímý nákup samotného dluhopisu. Nevýhodou této varianty je vysoká nominální cena, která se pohybuje v tisících euro. To by pro většinu drobných investorů znamenalo jediný produkt v portfoliu, což by s sebou přineslo velké riziko. Druhou variantou je využít podílové fondy. I když trh s konvertibilními dluhopisy nepatří mezi největší, z fondů denominovaných v cizí měně si většina investorů dokáže vybrat. V České republice tento druh dluhopisů nabízí KBC, Franklin a BNP Paribas. Co se týká korunové třídy, zde investor nemá na výběr. Jediný takový podílový fond nabízí společnost BNP Paribas, která v roce 2013 vytvořila korunou třídu BNP Paribas L1 Convertible Bond World.

Fondy konvertibilních dluhopisů

Konvertibilní dluhopisy představují velmi zajímavý finanční instrument, který by neměl být při sestavování portfolia opomíjen.

20141006-graf

Zdroj: Bank of America Lynch All Convertibles ex Mandatory Index returns

Autor: Aleš Stuchlík

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments