Lessing: Výkyvy na akciových trzích by mohly nabývat na intenzitě

Adam Lessing

Šanghajská burza odstartovala výprodeje na globálních akciových trzích. Důležitými faktory vlivu jsou slábnoucí růst v Číně a devalvace tamní měny renminbi. Podniková data a celkové prostředí však nadále hovoří ve prospěch akcií – zažíváme korekci, nikoli začátek klesajícího akciového trhu. Více v aktuálním komentáři Adama Lessinga, ředitele Fidelity Worldwide Investment pro Rakousko a východní Evropu.

Výkyvy na akciových trzích by mohly nabývat na intenzitě – upřímně řečeno v uplynulých dvanácti měsících byly až příliš nízké. Dokud zůstane hospodářství USA stabilní, neměl by svět sklouznout do recese. Přes narůstající výkyvy trhu hovoří podniková data a celkové prostředí nadále ve prospěch akcií. To, čeho jsme momentálně svědky, je korekce, nikoli začátek klesajícího akciového trhu (trend „medvědí trh“).

Propad cen akcií na čínském trhu má na svědomí více faktorů. Na jedné straně se množí náznaky ochlazení růstu. Několik indikátorů, jako je odbyt aut, spotřeba elektrického proudu a index nákupních manažerů, se pohybuje v negativní oblasti. Další indikátory, jako jsou maloobchodní obraty a poskytování úvěrů, rostou pomaleji. Také motor v podobě reforem začal pomyslně „vynechávat“.

Zdá se, že snaha o privatizaci a zvýšení konkurence při transformaci státních podniků ochabuje a přenechává místo konsolidaci hospodářských odvětví. Reformy by měly spočívat v přisouzení významnější role tržním silám. Zdá se však, že tato zásada nebyla v posledních týdnech dodržována, namísto toho docházelo ke stále silnějším zásahům do trhu. Přesto se domnívám, že v Číně máme co do činění s ochlazením, nikoli s propadem. V reformách se totiž nadále pokračuje, přestože nyní jejich provádění trochu vázne.

Ambiciózní projekt „nové hedvábné stezky“ tak skrývá zajímavé možnosti. A devalvace renminbi je důsledkem spuštění pohybu kapitálu. Nespatřuji v tom panickou reakci na vývoj hospodářství. Pravděpodobná jsou další opatření v zájmu uvolňování, jako je snížení základních úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv, což by mělo pomoci ekonomice a akciovým trhům.

Čína i nadále představuje riziko pro japonský akciový trh. Aktuálně se japonský akciový trh nachází v přechodné konsolidační fázi. Ve srovnání s ostatními rozvinutými trhy je na tom však celkově dobře díky svým příznivým hodnocením a pozitivním vyhlídkám na růst podnikových zisků. Japonské podniky nyní navíc zlepšují svůj systém Corporate Governance, který byl dlouho jejich slabinou. Kromě toho zastávám názor, že finanční sektor v Japonsku se v důsledku zvýšení úroků v USA dobře vyvíjí.

Německý akciový trh byl v uplynulých třech měsících potrestán více než celkový evropský trh, německé akcie jsou v mých očích nyní přeprodané (oversold). Z hlediska P/E poměru je DAX pod evropským průměrem. To ovšem není odůvodněné. Přitom je třeba přihlédnout k tomu, že jen okolo 10–15 % výnosů německých podniků pochází z Číny. Všechno exportní zboží, které sahá od investičních celků až k luxusním výrobkům, navíc není postiženo ochlazením růstu stejnou měrou. Celkově předpokládám, že zisky německých podniků v letošním roce stoupnou o 7-10 %. Většina podniků se svými vyhlídkami na zisk ve druhém čtvrtletí skutečně pozitivně překvapila. Tento výhled je podporován také jedním z nejdůležitějších indikátorů, indexem nákupních manažerů, který vychází z celosvětového růstu.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments