Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Investování je vždy složité, v dnešní situaci to však platí (minimálně) dvojnásob. Bezprecedentní zásahy centrálních bank vyvolané krizí v roce 2007-8 a dluhovou krizí v Evropě vytlačily ceny mnoha aktiv na historicky nevídané úrovně.

A tak zatímco poslední léta byla investičně relativně jednoduchá a v podstatě cokoliv, na co se sáhlo, rostlo, v následujících letech bude situace mnohem složitější. A to zejména pro konzervativního investora.

Vzhledem k tomu, že sazby všech velkých centrálních bank (FED, ECB atd.) a také mnoha menších včetně ČNB jsou v podstatě na nule, na krátkodobém peněžním trhu si konzervativně laděný krátkodobý investor přijde v nejlepším na (černou) nulu.  Ani dlouhodoběji takový investor, který je ochoten vydat se po výnosové křivce k delším splatnostem, moc výnosu nepobere – ve vyspělé Evropě si na vyšší výnos než 2-3 % ani na dlouhých (desetiletých) splatnostech nesáhne. V ČR dostane za půjčení peněz vládě na 5 let dokonce záporný nominální výnos. Švýcarská bezpečnost pak na 5 letech přijde na -0,7 % ročně, k tomu je třeba uvážit i měnové riziko.

Jednou se tato situace určitě změní a výnosy vyrostou. Nicméně vzhledem k zarputile nízké inflaci v klíčových ekonomických oblastech to může být později, než si většina myslí a nynější držitelé dluhopisů tento výnosový pohyb neocení (růst výnosů totiž znamená pokles cen).

Přimíchávat do konzervativního portfolia akciovou složku jako způsob zlepšování očekávaného výnosu také nelze donekonečna. Znalý akciový investor ví, že akcie vyspělých trhů momentálně nejsou nijak levné (americké akcie pokládám osobně za vysloveně drahé).

Z kdysi věhlasného BRIC-u (blok zemí, který měl být do roku 2050 motorem globálního růstu, zahrnující Brazílii, Rusko, Indii a Čínu) dnes v podstatě zbývá jako investičně perspektivní jenom Indie a rozvíjející se trhy jsou obecně velmi nesourodá skupina zemí, kde lze lehce šlápnout vedle, takže ani investiční akciový výlet mimo vyspělý svět konzervativní portfolia nezachrání, pokud se k němu investor vůbec odhodlá.

Jak akcie, tak dluhopisy samozřejmě místo v portfoliích budou i nadále mít – u akcií však nyní než ve formě širokého akciového indexu spíše ve formě pečlivě vybraného portfolia konkrétních titulů. To je samozřejmě velmi lehké říct, ale – pokud člověk není W.Buffet nebo někoho takového nezná – těžké zrealizovat.  U dluhopisů je pozorný výběr ještě důležitější.

Dle mého názoru tak doba nahrává alternativním aktivům, tj. všem netradičním aktivům, jako je půda, nemovitosti, private ekvity (investice do začínajících a privátně vlastněných společností, atd.), která v typickém portfoliu obvykle nenajdete a která s finančním trhem korelují v mnohem menší míře než jejich tradiční protějšky v podobě akcií, dluhopisů, derivátů apod. Díky nižší likviditě, ale i relativní „neobjevenosti“ nabízejí tato aktiva často zajímavější výnos a k tomu poskytují i vítanou diverzifikaci a snížení tržního rizika. Nejedná se přitom o nic světoborného. Tímto způsobem dlouhodobě investují skutečně bohatí – dle statistik drží nejbohatší rodiny světa v tržních (tradičních) aktivech jen zhruba polovinu svého majetku, druhou polovinu pak právě v aktivech alternativních.

I v České republice už existují produkty, které nabízejí investice do alternativních aktiv, prozatím jsou však často dostupné jenom movitějším investorům skrze tzv. fondy kvalifikovaných investorů. Připravovaná změna legislativy snižující limit účasti v těchto fondech na milion korun však možná už brzy otevře tento okruh aktiv širšímu okruhu investorů. A pokud výnosový marasmus tradičních aktiv (zejména dluhopisů) bude pokračovat (a dle centrálních bank to tak vypadá), domnívám se, že se v nedaleké době dočkáme i alternativních produktů určených pro drobné investory. Nejlepší, co nyní může investor udělat, je pořádně otevřít oči a oprostit se od pohybu po tradiční ose akcie – dluhopisy.

Autor příspěvku: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Tipy pro investory

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Jedním ze základních stavebních kamenů jakéhokoli investování je určení investičního horizontu. Při investování se vždy …

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Až do nedávna se souhrnně předpokládalo, že globální ekonomika bude v roce 2016 posilovat. K tomu nedojde. Pokud růst světové …

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. …

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá …

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Investování je vždy složité, v dnešní situaci to však platí (minimálně) dvojnásob. Bezprecedentní zásahy centrálních bank …

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy můžete nakupovat do svého portfolia buď individuálně, nebo je získat přes dluhopisové fondy. Každá z možností má …

Comments

comments