Na rozdíl od ekonomického růstu spočívá inflace stále v hlubokém spánku

Listopad byl již pátým měsícem v řadě, kdy se ceny meziměsíčně nezvýšily. Hloubka poklesu meziměsíční inflace navíc značně předčila očekávání trhu.

Cenový pokles se přitom nesoustředil jen do několika položek, ale postihl většinu skupin v rámci spotřebního koše. Nejmarkantněji se projevil vliv snížení cen potravin, pohonných hmot, dovolených a alkoholických a tabákových výrobků. Růst, navíc jen mírný, zaznamenaly pouze ceny ve skupinách bydlení a odívání a obuvi. Vzhledem k tomu, že meziroční inflace v listopadu zaostala za hodnotou prognózovanou ČNB již o půl procentního bodu, dá se předpokládat, že banka opustí intervenční režim spíš později nežli dřív. V nadcházejících měsících nás nicméně čeká citelnější zrychlení inflace až k jednomu procentu. I přes avizovanou absenci zvyšování cen energií na začátku příštího roku by se měl projevit silný bazický efekt u skupin dopravy a zdraví. Z meziročního indexu by mělo vypadnout lednové zrušení některých regulačních poplatků ve zdravotnictví a také markantní pokles cen pohonných hmot z přelomu loňského a letošního roku. Kombinovaný vliv těchto faktorů by do ledna mohl přidat k meziroční inflaci až 0,6 procentního bodu. Do poloviny příštího roku však zřejmě k dalšímu zrychlení cenového růstu nedojde a inflace se tak bude pohybovat v okolí 1%.

 Vnímaná inflace zůstává na rozdíl od celkové záporná a mezera mezi nimi se navíc dále zvětšuje. Na snížení vnímané inflace o 0,2 procentního bodu oproti její říjnové hodnotě působilo zejména prohloubení poklesu cen potravin a v menší míře i cen pohonných hmot.

Zdroj: Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank Czech Republic

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments