Nový investiční fond bude řídit robot

Investiční fond řízený robotem

Jsou roboti lepší investoři než lidé? Za určitých podmínek mohou být roboti lepší investoři, jindy mohou být znatelně horší. Záleží na jejich naprogramování, na algoritmu, který do nich vloží a průběžně upravuje jejich autor. Jímž je zase „jen“ člověk.

Automatizované obchodování prostřednictvím robotů používá v současnosti na burzách řada makléřských společností. Děje se tak zejména na forexu. V oblasti podílových fondů je tomu zatím poněkud jinak. Alespoň pokud se jedná o fondy, které vyloženě vyhlašují, že jejich strategie je založena na automatizovaném investování. Snad všechny podílové fondy na světě využívají při působení na trzích automatizované obchodování za pomoci robotů. Ovšem součástí výběru nástrojů do portfolií těchto fondů jsou i třeba rozhovory s managementem, analýzy trhu a firem apod. Kdežto „kvantitativní“ fond využívá jen a pouze automatizovaného algoritmu.

Novinka na trhu

Na tuzemský trh přilétla jedna z vlaštovek čistě kvantitativního fondu. Dva ekonomové, Pavel Kohout a Aleš Michl, ve spolupráci s investiční skupinou AXA, založili robotem řízený fond, který bude řízen dle algoritmu Quant. Podle tiskové zprávy je investiční strategie fondu zaměřena na americký finanční trh. „Spojené státy netrpí problémy, jako jsou Brexit nebo záporné úrokové sazby,“ tvrdí oba ekonomové. „Tradičně jde  o nejstabilnější část světa. Americký akciový index má nepřetržitou historii od roku 1896.

Fond se jmenuje Robot Asset Management SICAV. Od 24. června 2016 je fond zapsán v obchodním rejstříku a investiční akcie jeho podfondu QUANT budou vydávány od července. Depozitářem fondu je Česká spořitelna a auditorem KPMG.

Co vlastně ono anglicky znějící slovo QUANT znamená? Je to odvozenina ze slova Quantitative. V angličtině spojení Quantitative Fund označuje fondy řízené matematickým algoritmem. Ten signalizuje, zda je investice atraktivní nebo není, a eliminuje tak chyby lidského faktoru a emoce při investování (kterých není ušetřen žádný člověk). Právě absence lidských emocí má být hlavní výhodou nového fondu.

Absence lidských emocí by měla být výhodou v období finančních krizí a krátce po nich. Při tzv. backtestech (testech algoritmu na minulých reálných datech amerického akciového a dluhopisového trhu) za posledních dvacet let si algoritmus vedl poměrně úspěšně. Například pro krizové období v letech 2008 a 2009 simulace ukázala, že robot by zakoupené akcie prodal jen s malou ztrátou. Pak by levně nakoupil a brzy se následným růstem trhu po krizi zase dostal do zisku. Zatímco portfolia řízená lidskou silou zaznamenala v tomto období ztráty přes 40 % a pouze vyrovnat je, jim trvalo roky.

Podle lidí stojících za fondem a výsledků zpětných testů je algoritmus schopen řídit fond s výnosem přes 5 % p.a. Má však mít poloviční volatilitu při srovnání se srovnatelnými akciovými fondy.

Fond je otevřený a lze do něj každý měsíc vstoupit či vystoupit, čímž je zaručena likvidita investice. Pozitivní by měla být nákladovost fondu, která je plánována kolem jednoho procenta ročně. Jedná se však o fond kvalifikovaných investorů, u které je zapotřebí minimální investice ve výši jeden milion korun. Není tak dostupný retailovým klientům.

Strategie fondu

Podle tiskové zprávy je řídící algoritmus robota založen na porovnání množství peněz v oběhu v USA s cenami akcií v USA. Na bázi tohoto výpočtu a s přihlédnutím k potvrzujícím makroekonomickým indikátorům algoritmus rozhoduje o rozložení portfolia mezi americké akcie a dluhopisy. „Pokud algoritmus vyhodnotí, že americké akcie jsou předražené, fond bude mít jen minimum akciové složky, i 0 %, a bude hlavně v dluhopisech. Naopak, pokud algoritmus vyhodnotí, že akcie jsou levné, fond bude mít až 100 % v akciích,“ vysvětluje Kohout.

Konkurent od ČSOB

V tuzemsku na trhu již fond se strategií Quant působí. Je to KBC Equity Fund Quant Global 1, který investuje do akcií světových společností zahrnutých v indexu MSCI World. Výběr titulů probíhá na základě kvantitativních modelů, které vybírají podhodnocené akcie silných firem, jejichž cena ne vždy přesně vyjadřuje vnitřní hodnotu společnosti. Akcie hodnotí podle kritérií zpracovaných z dat, která se zakládají na korporátních a technických ukazatelích (např. revize čistých zisků, očekávaný dlouhodobý růst, návratnost investovaného kapitálu apod). Fond od svého založení v roce 2002 přináší anualizovaný výnos 4,28 %.

Má fond význam?

Fond je zásluhou své strategie na tuzemském trhu nevšední. Nevýhodou pro něj je vysoká vstupní investice. Ovšem přesto si své příznivce najde. Při testech na zpětných datech si vedl velmi dobře. Je však nutné si uvědomit, že se jedná o testy na událostech, které jsou již známy. Ovšem budoucnost je nejasná. Otázkou tak je, zda se algoritmus dokáže vyrovnat s novými situacemi, které nejsou na trhu doposud známy. Do jaké míry bude vylepšován, aby dokázal na situace reagovat. Rozhodně však stojí za to tomuto fondu věnovat pozornost.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Produktové novinky

Realitní fond KB investuje do komerčních nemovitostí v Praze

Realitní fond KB investuje do komerčních nemovitostí v Praze

Komerční banka ve spolupráci s investiční společností IKS KB založila nový realitní uzavřený fond kvalifikovaných investorů, …

Nové fondy v nabídce ČSOB

Nové fondy v nabídce ČSOB

V červnu 2015 se rozrostla nabídka ČSOB o další fondy. Konkrétně se jedná o tyto fondy: ČSOB Airbag Jumper EUR 6, ČSOB …

Obliba i nabídka zelených fondů roste

Obliba i nabídka zelených fondů roste

Tlak na ochranu životního prostředí neustále roste. Trend se nevyhýbá ani finančním produktům. Nastupují investiční nástroje, …

Fandíte robotům? Pomocí tohoto fondu do nich můžete investovat

Fandíte robotům? Pomocí tohoto fondu do nich můžete investovat

Společnosti podnikající v oblasti robotiky a automatizace udělaly za poslední roky velký krok kupředu. Tato oblast podnikaní …

Pioneer Investments rozšířil řadu oblíbených dividendových fondů

Pioneer Investments rozšířil řadu oblíbených dividendových fondů

Českým investorům je již od září k dispozici nový smíšený fond z rodiny lucemburských fondů Pioneer Investments: Pioneer Funds …

Alternativa pro investice do konvertibilních dluhopisů

Alternativa pro investice do konvertibilních dluhopisů

Konvertibilní dluhopisy můžete nakupovat přímo přes obchodníka s cennými papíry, prostřednictvím podílových fondů …

Comments

comments