Patří dnes komodity do investičních portfolií?

Portfolia

Globální akcie od začátku roku stouply o 6,1 procenta. Oproti srovnatelnému období loňského roku to bylo až o 10,9 procenta, což je uspokojivá návratnost. Pro investory obchodující v eurech výnos od začátku roku představoval až 13,6 procent a v porovnání se srovnatelným obdobím až 24,9 procent, což je dokonce více než uspokojivé.

Pro rozvíjející se trhy naopak červenec až tak příznivý nebyl. Index MSCI EM spadl o 4,4 procenta. Dolů ho táhnul pokles v Asii a také v Latinské Americe. Čína a její propad o více než 15 procent (CSI300) byla v poslední době často zmiňována ve zprávách. Tento citelný pokles se navíc nehodil také čínským úřadům, které se snažily ovlivnit trh a zastavit pád.

I navzdory propadu jsou však čínské akcie stále o osm procent nad úrovní ze začátku roku. To převyšuje všechny ostatní rozvíjející se trhy.

Čínský trh je však stále příliš malý. Reprezentuje jen zhruba dvě procenta globálního akciového trhu. Jeho pád tak s sebou nedokáže stáhnout ani čínskou ekonomiku, ani globální trh. A to ani tehdy, když by pokles nadále pokračoval.

Problémem rozvíjejících se trhů není jen pokles akcií, ale i pád měn. Ve vztahu k dolaru spadl index JP Morgan, který zahrnuje deset hlavních měn rozvíjejících se zemí, za rok o více než 17 procent, čímž dosáhnul svého rekordního minima. Jen v červenci spadl brazilský real a ruský rubl vůči americkému dolaru o více než pět procent.

Ceny ropy a zlata padají

Ceny komodit v uplynulém měsíci rovněž poklesly. Ropa pokračovala po pauze, kterou si dala v prvních měsících roku, v poklesu, jenž dosáhnul zhruba 20 procent. Pád bude pravděpodobně i nadále pokračovat, což však bude znamenat pozitivní impulz pro globální ekonomiku.

V červenci klesly i ceny zlata (o osm procent), což dostalo unci poprvé od roku 2010 pod hranici 1100 dolarů. Už několik let jsem u zlata a jeho cenového vývoje pesimistický. Zlato podle mě vystoupalo až příliš v poměru k inflaci i k akciovým trhům. Ačkoli jsme dnes již blíže k neutrální úrovni, nemyslím si, že pád máme už úplně za sebou.

Je tak pravděpodobné, že ceny zlata by mohly klesnout o dalších 15 až 20 procent. Myslím si, že v následujících letech tak budou firemní akcie žlutý kov značně překonávat. Nevidím tedy žádný důvod, proč si zlato v investičním portfoliu držet.

Jsou komodity perspektivním finančním aktivem?

V posledním desetiletí byly komodity běžně doporučovány do investičního portfolia. Tím, jak se začalo s komoditami více obchodovat, staly se dostupnější běžným investorům. Navzdory tomu, že se jedná o výrobní faktor a zároveň o aktivum očištěné od inflace, cena této třídy aktiv za posledních sto let neustále klesala.

Ani navzdory tomu, že je nás na planetě stále víc, nic nenasvědčuje tomu, že by se komodity měly stát vzácným statkem. Své hvězdné období si užily v první dekádě nového milénia. Těžily z kombinace vysokého ekonomického růstu a vstupu zemí třetího světa do globální ekonomiky. Tuto etapu již mají komodity za sebou. Avšak i navzdory tomu, že jejich ceny od roku 2010 klesají, si myslím, že svého dna ještě nedosáhly.

Z technického hlediska mohou být komodity nástrojem, jak využít ekonomického oživení. Například ceny energií často v úvodním stádiu ekonomického růstu prudce stoupají. To však není současná situace. To, že bychom se se začleněním komodit do investičních portfolií neměli unáhlit, naznačují i nevyužité produkční kapacity a nízká inflace.

To samé všeobecně platí i o akciích na rozvíjejících se trzích. Při pohledu na globální makro trendy je možné říci, že jestliže minulá dekáda znamenala přesun výroby do asijských zemí s levnou pracovní silou, dnes se produkce díky robotizaci přesouvá zpět na západ. To způsobuje rozvíjejícím se trhům problémy a o to víc se zvýrazňuje problém, jak přeměnit tento typ zemí na společnosti založené na střední třídě.

Dobrým příkladem je Brazílie. Ratingová agentura Standard & Poor´s nedávno snížila výhled ratingu této země na negativní. Úrokové sazby jsou tam na úrovni 14,25 procenta, inflace na 8,9 procentech a HDP se propadlo o 1,6 procenta. Druhé volební období prezidentky Dilmy Rousseffx je poskvrněno korupčními skandály. Jsme tak na míle vzdáleni od situace, za které by země mohla využívat své bohaté přírodní zdroje dostatečně efektivně.

Růst sazeb přichází do USA

Jak komoditní, tak i rozvíjející se trhy jsou často provázané s monetární politikou USA. Když peníze zdražují, zhorší to zároveň globální dostupnost likvidity. Historie potvrzuje, že tato závislost je zvlášť citelná na rozvíjejících se trzích.

Fakt, že se USA blíží k prvnímu zvyšování sazeb za posledních deset let, není možné zpochybnit. S největší pravděpodobností k tomu dojde už letos, v září nebo prosinci.

V období, které bude následovat ihned po zvýšení sazeb, budou výnosy na amerických akciích pravděpodobně o něco nižší než průměr. Dlouhodobá diskuze o změně v monetární politice už stihla negativně ovlivnit trhy, čímž přispěla k udržení indexu S&P500 od února ve velmi úzkém pásmu mezi 2040 a 2130. K průlomu směrem nahoru by mohlo dojít až v následujících měsících. Důvodem bude jednak ekonomický růst, ale i zisky firem.

Růst nebude stačit k vyššímu využití kapacit a komodit

V třetím kvartálu budeme pravděpodobně svědky zrychlení ekonomického růstu. Potáhne ho zejména Evropa, ale také USA. Růst je příliš slabý na opětovné vyšší využití globálních výrobních kapacit. V kombinaci s padajícími cenami energií a komodit je potřeba inflaci očekávat nadále velmi nízko. Také dlouhodobá změna ve prospěch digitálního odvětví a robotizace je zřetelně protiinflační.

Pro centrální banky bude tak v tomto prostředí velmi obtížné správně manévrovat a snažit se inflaci naopak povzbudit.

Řecká krize zatím stále nenašla své definitivní řešení. Musíme čekat, že se čas od času bude vracet, ale zdá se nepravděpodobné, že by toto téma zaujímalo na trzích tolik prostoru jako v nedávné době.

Při tvorbě investičního portfolia i nadále doporučuji soustředit se více na akcie a naopak méně na korporátní dluhopisy a komodity.

O autorovi komentáře

Teis Knuthsen je investiční ředitel Saxo Private Bank, maloobchodní a investiční odnože Saxo Bank. Dříve pracoval jako investiční ředitel v Nykredit Asset Management, nebo jako Global Head of FX and Rates Research v Danske Bank a SEB.

Zdroj: Saxo Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments