Pocity obvykle nejsou dobrý rádce investora

Obchodník

Nálady na finančních trzích jsou vrtkavé jako jarní počasí. Ještě loni touto dobou se mnoho indexů, zejména ty asijské, vyhřívalo na svých vrcholech a v přízni investorů. Rok se sešel s rokem a nyní přemýšlíme, zda se vysoká volatilita na trzích promění v medvědí trh anebo ne. Případně, zda na trzích nehrozí opakování situace z roku 2008.

Jaký bude další vývoj, nikdo s jistotou neví. Můžeme jen odhadovat, kam se trhy pohnou. K těmto odhadům většinou používáme data. Ta se však dají vyložit různými způsoby. Je třeba dokázáno, že při každém hlubokém propadu byla překročena hranice -10 %. Ale na druhou stranu ne vždy pokud trh oslabí o deset procent, se toto oslabení změní v hluboký propad. Například od roku 1950 zaznamenal index S&P 500 propad o více než 10 % průměrné každé dva roky. Ovšem nějaká pravidelnost v těchto propadech se najít nedá. Co lze vysledovat je období měnící se vyšší a nižší volatility.

Pozor na emoce

Současný pokles přišel pro někoho rychle a nečekaně. (I když jiní před ním varují už nějaký čas). Proto jej mohou lidé vnímat velmi negativně. Je na místě reagovat na současnou situaci negativně nebo ne? Pomoci nám může trocha statistiky. Nejlépe je si vzít na pomoc jeden z nejstarších světových indexů, a to S&P 500. Pokud se podíváme na historii od roku 1928, uvidíme, že k propadům o více než 20 % došlo ve 23 případech. Propad o více než 20 % je dvojnásobkem hodnoty vnímané jako korekce a je oficiální definicí medvědího trhu. Pokud bychom se drželi této definice, tak přivítáme na trzích medvěda v průměru každého 3,5 roku. Ovšem jsou v historii období, které medvěda na trhu dlouho neznamenala (např. mezi lety 1946-1958 či 1988-1998).

Dokonce bylo zaznamenáno pět příkladů, kdy akcie klesly o více než 20 %, ale ještě téhož roku končily v černých číslech. A v nadpoloviční většině případů (57 %) pokud trhy poklesly o více než 10 %, na konci roku končily v černých číslech. Po druhé světové válce bylo na americkém trhu šestnáct korekcí, během kterých trhy v průměru oslabily o skoro 20 %, ale nenásledovala po nich recese.

Tabulka: Dvojciferné ztráty širokého amerického indexu S&P 500 (bez recese)

Vývoj akciového indexu

Zdroj: Patria

Samotné výrazné propady na trhu nemusí znamenat, že automaticky přijde na trh medvěd. Ekonom Paul Samuelson prohlašoval, že „akciové indexy na Wall Street úspěšně předpověděly devět z posledních pěti recesí“.

Jestli se ze současné korekce stane medvědí trh, nikdo neví. Každopádně by však měl být investor opatrný. A pokud má již zainvestováno, rozhodně by neměla být jeho rozhodnutí založena na pouhých pocitech. K příchodu medvěda na trhy a propadnutí ekonomik do recese je třeba více podmínek, než jen „pouhý“ výrazný propad na trzích.

Graf: Dlouhodobý vývoj širokého akciového indexu 500 největších amerických společností S&P 500

 Vývoj indexu sp 500

Zdroj: Článek byl publikován 18. 2. 2016 na webu Comsense Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Tipy pro investory

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Jedním ze základních stavebních kamenů jakéhokoli investování je určení investičního horizontu. Při investování se vždy …

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Až do nedávna se souhrnně předpokládalo, že globální ekonomika bude v roce 2016 posilovat. K tomu nedojde. Pokud růst světové …

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. …

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá …

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Investování je vždy složité, v dnešní situaci to však platí (minimálně) dvojnásob. Bezprecedentní zásahy centrálních bank …

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy můžete nakupovat do svého portfolia buď individuálně, nebo je získat přes dluhopisové fondy. Každá z možností má …

Comments

comments