Pokutujme uzavírání hedgeových fondů v roce 2016

Americké akcie

Hedgeové fondy se mohou uzavírat bez jakéhokoli postihu. Tlačenice mezi hedgeovými fondy zvyšuje riziko takovýchto uzavření. Pokuta za uzavření fondu by tuto praxi zpomalila a vyvážila riziko.

V posledních měsících se roztrhl pytel s novinovými titulky o uzavírání hedgeových makro fondů a i tento víkend došlo k tomu, že jeden ze špičkových hedgeových fondů s vysokými výnosy zmrazil vyplácení.

Posledních pár let nebylo pro hedgeové fondy jednoduchých a skončilo jich více, než kdy dříve. Z našeho pohledu je tato alternativní třída aktiv přeplněná a investoři často přeplácí v naději v investice, které přesto nejsou ochráněny proti celkovému směřování trhu. S koncem roku 2015 posíláme radu všem investorům do hedgeových fondů, nad kterou by se mohli v roce 2016 zamyslet.

Příliš mnoho beta, příliš málo alfa

Letošní rok ukázal, co už akademici říkají řadu let. Hedgeové fondy v sobě mají příliš mnoho druhořadých (beta) a málo prvotřídních (alfa) aktiv. Jak jinak si lze vysvětlit prudký nárůst počtu uzavřených fondů v letošním roce i přes omezené korelace mezi aktivy?

Jak píše Lasse Heje Pedersen ve své nedávno vydané knize Efficiently Inefficient, většina manažerů hedgeových fondů využívá stejné strategie, které mají nějakou vazbu na pozitivní výnos (dlouhé měny s vysokým kurzem, dlouhé akcie s vysokými dividendami, atp.). V řadě prací byly popsány a odhaleny základní stavební bloky hedgeových fondů a jejich realizace je snazší než kdy dřív. Výsledkem je, že se snížily výnosy a hedgeové fondy mají příliš vysoké beta a dokonce i vzájemnou korelaci mezi sebou a vůči akciovým trhům. Tak jako vždy, příliš mnoho dobrého je nakonec špatné.

Odvětví hedgeových fondů je v tuto chvíli přeplněné a má přehnané poplatky ve srovnání s tím, co je možné pasivně získat pomocí vyvážených ETF strategií.

A kromě přehnaných plateb za druhořadé výnosy nyní řada hedgeových fondů rapidně uzavírá své fondy a urovnává obchody v neprospěch investorů, protože pokles o 25 % při uzavření s sebou nenese riziko pokuty pro manažery fondů. Investoři se však za ta léta vzdělali a doufejme, že v roce 2016 se dočkáme toho, že se konečně zavedou postihy za uzavření fondu, které takovému špatnému chování zabrání.

Investoři do hedgeových fondů se poučili

Hedgeové fondy začaly fungovat na základě klasické struktury poplatků 2/20, kdy investoři zaplatili poplatek 2 % za správu hmotné investice buď měsíčně, nebo čtvrtletně, a 20 % z jakýchkoli výnosů buď čtvrtletně, nebo ročně.

Časem se investoři poučili a začali požadovat stanovení maximální částky, aby manažeři fondů nemohli dostat za stejnou věc zaplaceno dvakrát. Zaplaceno tak dostali pouze za zisk, který překonal předchozí maxima čisté hodnoty aktiv fondu.

Jak se časem ukázalo, mnoho hedgeových fondů nebylo až tak opatrných, jak se čekalo (příliš mnoho beta na akcie), investoři se tak opět poučili a zavedli minimální výši výnosu (hurdle rate), aby neplatili za výnosy bez rizika (krátkodobé dluhopisy).

Hedgeové fondy i nadále rozšiřovaly svá aktiva, avšak většina nových fondů používala stejnou strategii jako všichni ostatní, takže se vzrůstajícím počtem zapojených subjektů se snižovaly výnosy. Méně alfa aktiv a nadměrná nabídka hedgeových fondů přirozeně vytvořily tlak na snižování poplatků, takže mnoho nových fondů má nyní strukturu poplatků 1/15.

Investoři do hedgeových fondů se dokázali přizpůsobit i dospívání tříd aktiv. Nyní se přibližujeme k něčemu, co pravděpodobně bude dlouhodobým rovnovážným bodem ve struktuře poplatků, procentuálním vyjádření spravovaných aktiv v celkové velikosti trhu a řady strategií (stále obecnějších). Avšak investoři do hedgeových fondů musí ke svým fondům zavést ještě jednu podmínku.

Pokuta za uzavření fondu

Pokud má hedgeový fond problémy s některým ze svých fondů, řekněme s redukcí o 25 % a s očekávanou střední návratností 5 %, pak každý manažer logicky dojde k tomu, že se mu nechce čekat tak dlouho, než opět dosáhne 15/20% výsledků. Co tedy takový manažer udělá? Uzavře fond a začne nový fond s novou strategií.

Pro investory je toto ta nejhorší pobídka v odvětví, protože manažer unikne se všemi poplatky za správu majetku i za výnosy a nehrozí mu žádný postih za 25% snížení před uzavřením fondu.

Pokud tomu chtějí investoři zabránit, měli by v roce 2016 začít požadovat pokutu za uzavření fondu. Pokud manažer hedgeového fondu fond uzavře s 25% redukcí, pak by investorům měl být vrácen výkonnostní poplatek za oněch 25 %, což je 5 %, výkonnostní poplatek z 20 % na 25 %. U miliardového fondu by to znamenalo zhruba 50 milionů na poplatcích, které by se vracely investorům. Čeho by se tím dosáhlo?

Nejprve by to vedlo k tomu, že by manažer nevyplácel všechny výkonnostní poplatky jako bonusy zaměstnancům, protože v budoucnu by pokuta za uzavření fondu mohla celou společnost zbankrotovat. Tím by se také snížilo riziko redukcí s cílem nahradit ztrátu. Také by se odstranila „bezplatná“ možnost pro manažery hedgeových fondů fond jen tak uzavřít a nechat si veškerá pozitiva a investorům nechat jen to špatné.

Pokuta za uzavření fondu by jejich uzavírání omezila a nechala by na investorech, zda fond opustí nebo zůstanou a budou doufat, že získají zpět to, o co by je redukce připravila, a to bez dalších poplatků. Doufejme, že rok 2016 bude tím, kdy pro nové fondy začne platit pokuta za uzavření.

Autor: Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank

O autorovi

Peter Garnry, původem z Dánska, pracuje jako vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank. V roce 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorem článků o aktuálním dění na amerických a evropských trzích. Pravidelně vydává také strategické investiční zprávy. Jako komentátor vystupuje na televizních stanicích včetně CNBC nebo Bloomberg.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Profi porace

Pokutujme uzavírání hedgeových fondů v roce 2016

Pokutujme uzavírání hedgeových fondů v roce 2016

Hedgeové fondy se mohou uzavírat bez jakéhokoli postihu. Tlačenice mezi hedgeovými fondy zvyšuje riziko takovýchto uzavření. …

Čeští milionáři investují do fondů, investičních certifikátů a nemovitostí

Čeští milionáři investují do fondů, investičních certifikátů a nemovitostí

Bohatí Češi letos opouštějí přímé investice do dluhopisů a akcií, většina volí raději fondy a investiční certifikáty. …

ETP si v září připsaly více než 28 miliard dolarů

ETP si v září připsaly více než 28 miliard dolarů

Burzovně obchodované produkty (ETP) si v září letošního roku připsaly dalších 28,4 miliardy dolarů. Investoři se zajímali o …

Záleží na velikosti fondu?

Záleží na velikosti fondu?

Podílové fondy můžete vybírat podle celé řady kritérií. Jedním z parametrů je velikost fondu, která se vyjadřuje objemem …

Jonathan Hill představil akční plán unie kapitálových trhů

Jonathan Hill představil akční plán unie kapitálových trhů

Evropský komisař Jonathan Hill ve středu představil dlouho očekávaný akční plán unie kapitálových trhů, jenž má ve všech 28 …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments