Prandstetter: Nuda na trzích skončila. Máme se bát?

globání trhy

„Kolísavost patří k akciovým investicím jako Pat k Matovi. Ostříleného investora pohyby trhů nepřekvapí, ti odvážnější slevu využijí k nákupům,“ říká Aleš Prandstetter.

Poslední čísla z Číny a úprava kurzového režimu čínskou centrální bankou zasely mezi investory silné pochybnosti. Škarohlídům dal za pravdu i pátek 21. srpna, kdy se potvrdily neradostné vyhlídky čínského průmyslu.

A zatímco Řecko je z hlediska světové ekonomiky nepodstatné, čínská těžká váha má neopomenutelný vliv. Ale je skutečně problém, pokud čínská ekonomika bude růst namísto 7 procent třeba jen 6? Není. Jádro pudla je jinde. Nikdo totiž neví, co se ve skutečnosti v Číně děje a nakolik se to dotkne tržeb a zisků globálních firem. Nedostatečná transparentnost živí spekulace a každý náznak problémů zasévá mezi investory strach. Čínské hospodářství prochází transformací a každé zakolísání na této cestě vnímá zbytek světa velmi ostražitě. Doteď byli investoři přesvědčeni, že tamní komunistická vláda bude schopna jakékoli problémy vyřešit. Poslední vývoj je však v tomto přesvědčení znejistěl. A právě toto znejistění způsobilo tak razantní vývoj na trzích.

První minuty přinesly kolaps

Toto pondělí jsme viděli, co takové znejistění v kombinaci s nižší likviditou na trzích v praxi dokáže způsobit. Počítačové algoritmy chrlily prodejní příkazy a trhy se, zejména v prvních minutách amerického obchodování, v zásadě zhroutily. Proběhla typická ukázka prodejní spirály. Ne každý den můžeme být svědky zastavení obchodování s tzv. futures (termínovanými kontrakty, které spekulují s budoucím růstem, příp. poklesem ceny) na všechny tři hlavní americké indexy z důvodu nadlimitního poklesu.

Na obzoru se navíc vynořuje zvyšování úrokových sazeb v USA, i když poslední vývoj spíše ubírá na pravděpodobnosti, že k němu dojde ještě letos. Tak, či tak, se tento jev odrazil na prudkém oslabení dolaru. S rezignací bývalého premiéra Tsiprase nás také čekají nové volby v Řecku. Maličkosti v podobě neuspořádané předvolební situace v Turecku, táhlého konfliktu na Ukrajině, vlny imigrantů v Evropě a stále činného hnutí Islámský stát jen dotvářejí souhrn negativ, která v myslích hlavních stratégů momentálně převažují.

Nad trhy se mračna nestahují

Situace však není zdaleka temná. Oživení v USA stojí na poměrně pevných základech. Evropa, ačkoli se zadrháváním, také roste. Nízké ceny komodit, zejména pak ropy, by měly být pro světové hospodářství podporou, která sice pozvolna, ale jistě přispěje k růstu a zneutralizuje negativní vliv čínského zpomalení. Centrální banky jsou ostražité a v případě rozšíření hrozeb budou schopny přijmout další opatření.

Akcie ani po poslední korekci nelze považovat za vyloženě levné. Nicméně z hlediska výnosu v zásadě nemají alternativu. Ceny nejsou přestřelené a v odpovídajícím investičním horizontu by měly přinést očekávaný výnos. Kolísavost patří k akciovým investicím jako Pat k Matovi. Ostříleného investora pohyby trhů nepřekvapí, ti odvážnější slevu využijí k nákupům.

Autor komentáře: Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments