Přebytek volného kapitálu bude držet nízké úrokové sazby

peníze

Dominic Rossi: Principy ortodoxní měnové politiky centrální banky jsou tak hluboce zakořeněné do finančního mainstreamu, že se zdají být nedotknutelné. Jenže teď, kdy FED opět odložil zvýšení sazeb, investoři po pěti letech rekordně nízkých úrokových sazeb zpochybňují samotné základy všech monetárních teorií. Proč? Protože důsledky pro alokaci aktiv budou velice zásadní.

Existují dvě názorové školy na síly, které určují úroveň reálných úrokových sazeb. Dopad na alokaci aktiv a výkony portfolia bude značně záležet na tom, která z těchto škol má pravdu.

Na jedné straně stojí monetární ortodoxnost centrální banky reprezentovaná americkým Federálním rezervním systémem (FED) a jeho guvernéry, kteří věří tomu, že ekonomický cyklus v USA opět naskočí a sazby se znormalizují přibližně na úrovni 2 % inflace a 2 % úrokové míry.

Na druhé straně stojí skupina nezávislých ekonomů hájících názor, že nízké úrokové sazby způsobuje nedostatek agregované poptávky způsobené globálním přebytkem kapitálu nebo přemírou úspor.

V současné době je na světě více zemí s přebytkem úspor, než těch, které nabízejí přebytek investičních příležitostí. S pokračující akumulací úspor budou nominální i reálné výnosy stále klesat. Světová úroveň úspor dosáhla přibližně 24 % globálního HDP, což po odečtení odpisů z fixního kapitálu (jmění se skládá z fixních aktiv a finančního kapitálu) představuje stále čisté úspory ve výši 11-12 %, tedy mnohem více, než jaký je nominální ekonomický růst.

Ve světě, kde příliš mnoho kapitálu generuje příliš malé příjmy, je snaha budoucí zisky inkasovat už dnes. Zhodnocení všech tříd aktiv má tendenci narůstat a zůstávat po dlouhý čas na vysoké úrovni, což může vést k cenovým bublinám. Při oceňování aktiv jsou všechna historická srovnání a oceňovací normy stále méně použitelné.

S tím, jak se stírá rozdíl mezi současným a budoucím zhodnocením aktiv, není největším nebezpečím hrozící investorům krátkodobá ztráta kapitálu, ale reinvestiční riziko.

S ohledem na všechny zmíněné faktory doporučuji investorům tři následující strategie:

1. Soustředit se na aktiva s dlouhým trváním

Investoři by se měli mít na pozoru před hromaděním krátkodobých investic ve snaze ochránit se před cyklem úrokových sazeb, který je neustále opožděný a jeho celkový výhled je spíše příznivý.

Místo toho by měli investoři přijmout opačnou taktiku a svá portfolia stavět na dlouhodobých aktivech, jakými jsou kapitálové vklady a nemovitosti.

2. Soustředit se na aktiva s reálnou návratností, která lze reinvestovat

S ohledem na výši reinvestičního rizika se pozornost investorů bude upírat k třídám aktiv, které mohou v průběhu času obnovit reinvestiční tempo v nominálním vyjádření. A to opět představují nemovitosti, u nichž je potenciál zvyšování příjmu z pronájmu, nebo akcie, které každoročně odměňují své majitele formou dividend.

3. Soustředit se na alfa generátory

V nominálně omezeném prostředí se investoři musí soustředit na inovativní oblasti ekonomiky, které mohou nabídnout růst produktivity, skutečnou návratnost kapitálu a prokazatelnou přidanou ekonomickou hodnotu. V současné době, podle mého názoru, to znamená investovat do americké ekonomiky a do nehmotných sektorů intelektuálního vlastnictví, jakými jsou farmacie, biotechnologie, software a média.

Autor komentáře: Dominic Rossi, Global Chief Investment Officer pro akcie ve Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments