Jak přistupovat k sestavování investičního portfolia?

Analýza fondů

V podstatě neexistuje finanční poradce či zprostředkovatel, který by v životě nesestavil byť jen jedno jediné portfolio. I úplný nováček, který právě uzavřel svou první smlouvu, a je jedno zda se jednalo o pojištění, investice či cokoli jiného.

Většina z tvůrců portfolia při jeho tvorbě postupovala intuitivně, případně vůbec jeho nastavení neřešila. Chtít po zprostředkovatelích či poradcích sofistikovanou tvorbu portfolií založenou na matematických metodách a modelech, není právě nejrozumnější. Navíc pro většinu by tento přístup nebyl ani příliš vhodný. Než by klientovi vysvětlili svůj postup, tak by klient buď usnul anebo je dávno vyhnal. V každém případě by důsledek byl stejný, obchod by se neuzavřel.

„Selský rozum“

Jak tedy přistupovat k tvorbě? Nejjednodušší je postupovat podle „selského rozumu“. I když to může znít jako klišé. Stejně jako sousloví babiččina kuchyně má evokovat ve spotřebitelích důvěru, a navodit pocit něčeho léty prověřeného a důvěryhodného, který dobře znají od svých babiček. Stejně tak sousloví selský rozum, často s přívlastkem zdravý, má evokovat jednoduchý přístup, který je každému srozumitelný a logický. Ovšem každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného a dva přístupy podle selského rozumu mohou být diametrálně odlišné.

V našem případě se pod pojmem selský rozum rozumí důkladná analýza požadavků klienta, jakož i jeho současnou situaci, stejně tak jako situaci na finančním trhu i z pohledu produktů.

Kde hledat klíč

Existuje nějaký „klíč“, nějaký ukazatel, který by byl tím hlavním při tvorbě portfolia? Rozhodují se tvůrci klientských portfolií podle výkonnosti portfolia? Sází na trhy a regiony, které v posledním období mají za sebou velký růst a je předpoklad, že ještě nějaký čas porostou? Anebo se zajímají o trhy, které mají za sebou pokles a je možné, že se tento opět obrátí v růst?

Nebo sází více na osobu portfolio manažera? Vždyť třeba fond vedený tak známý manažerem jako je Mark Mobius přeci nemůže být špatný. Nebo může?

Anebo jsou motivy tvůrců portfolií čistě egoisticky finanční, bez ohledu na osobu klienta, a tak vítězí výše provize? Pravda, každý očekává za svou práci nějakou odměnu. Složenky se sami nezaplatí a jídlo se samo nekoupí. Faktor odměny tedy může být při rozhodování o nástrojích v portfoliu velmi důležitý. Ovšem dívat se jen na výši provize by bylo velmi krátkozraké.

Tedy hledat klíč ve výše uvedených nástrojích není příliš vhodné. Hledání onoho klíče není hledáním svatého grálu. Nehledá se nic, co by bylo tajuplné či nedostupné. Není třeba se brodit blátem. Nicméně cesta za klíčem není snadná, a to navzdory tomu, že často se odehrává za zdmi pokojů, kde je příjemně teplo (či chlad, podle potřeby), dostatek světla, jídla či nápojů. Tedy fyzické strádání se nekoná.

Klíčem jsou informace!

Autor příspěvku: Igor Polanský

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments