Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu meziměsíčně klesla

průmysl

Slabý výsledek za eurozónu naznačovala zejména již dříve zveřejněná data z Německa, kde výroba meziměsíčně klesla o více než jedno procento.

Průmyslová aktivita byla v srpnu negativně poznamenána skutečností, že řada podniků vyhlásila podnikové dovolené, což se týkalo například německých automobilek: je to stejný faktor, jenž v srpnu zatížil aktivitu i v případě českého průmyslu.

Německé průmyslové objednávky ale v srpnu již druhý měsíc po sobě vykázaly pokles poptávky ze zemí vně eurozóny: a zde se vtírá obava, zda se na poptávce nezačíná negativně podepisovat slabší hospodářský růst v Číně a v rozvíjejících se ekonomikách obecně.

Srpnová data o průmyslové výrobě tak přinášejí spíše hodně otázek než určitých odpovědí: platí jak o eurozóně a Německu, tak o datech z českého průmyslu.

Samozřejmě platí, že pokud by v Číně skutečně došlo k výraznějšímu a trvalejšímu zpomalení hospodářského růstu, muselo by se to podepsat i na exportech z Evropy a v prvé řadě pak na exportně orientovaném průmyslu.

Bude proto velmi zajímavé sledovat data za další měsíce: indikátory sentimentu za měsíc září zůstaly na úrovních konzistentních s růstem výroby (Ifo průzkum, PMI indikátory ve zpracovatelském průmyslu), zde ale ještě nebyla podchycena „Dieselgate“, tedy německý skandál s emisemi, což je další faktor, jenž může pro průmyslovou aktivitu v nejbližší době představovat riziko.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments