Roemheld: Dividendový výnos bude nadále stoupat

Portfolia fondů

Dividendově silné akcie nabízejí s výhledem na běžné výnosy dobrou alternativu k dluhopisům. V roce 2013 byly celosvětově vyplaceny investorům dividendy ve výši zhruba 1170 miliard dolarů, což představuje přibližně 30 % německého hrubého domácího produktu.

Dividendy se vyplácejí po celém světě. Přestože vyspělé země, pokud jde o výplatu dividend, jsou stále v čele, v posledních letech sledujeme trend, že dividendy vyplácí nebo dokonce zvyšuje stále více firem z Asie, Latinské Ameriky, střední a východní Evropy, Středního východu a Afriky, V roce 2013 výplata dividend z rozvojových trhů představovala již 24,9 % jejich celkového objemu. To odpovídá částce 291 miliard dolarů. Pro investory, kteří sledují dividendovou strategii, je to důvod k tomu, aby stále více investovali v globálním měřítku.

Díky příznivému vývoji mnoha firem z rozvíjejících se zemí, se očekává růst tamních vyplácených dividend. V některých zemích tento trend posilují i nové zákony: například jihokorejská vláda oznámila v srpnu snížení daně z dividend a zároveň zavedla novou daň pro zadržované firemní zisky. Předpokládá se, že by to mohlo způsobit růst dividend vyplácených v této zemi o 15%.

Nadprůměrně vysoké dividendové výnosy jsou příznačné pro všechny hlavní trhy již patnáct let. V Evropě je dividendový výnos s aktuálními 3,1% v porovnání s celosvětovým průměrem zvlášť vysoký. Dividendy u přibližně poloviny společností jsou vyšší než výnosy jejich podnikových dluhopisů.

Reinvestování výnosů z akciových investic je pro všechny investory vhodné jako základní investiční strategie. Investice do dobře řízených kvalitních společností s trvale udržitelnou dividendovou politikou jsou výhodné především pro investory, kteří hledají pravidelný příjem. Tato třída aktiv se doporučuje rovněž pro investory, kteří své dividendy reinvestují. Už od sedmdesátých let minulého století tvoří v globálním měřítku reinvestované dividendy zhruba 2 %, tedy 40 % z průměrné roční návratností 5 %.

Pro strategii udržitelného zisku z akcií je rozhodující aktivní výběr podniků založený na spolehlivé obchodní analýze. Hlavními kritérii při posuzování každého podniku je, jaká je jeho pověst, jak silné má peněžní toky, zda vyplácí svým investorům dividendy a zda má sílu je pravidelně zvyšovat. Mezi společnostmi, které tato kritéria splňují, patří HSBC, Kimberly-Clark, Reed Elsevier a Astellas.

Autor komentáře: Carsten Roemheld, stratég kapitálových trhů Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments