Rostoucí riziko pro penzijní fondy a pojišťovny

Investice

Současná doba je z finančního hlediska unikátní. Nacházíme se v situaci, jež v historii nikdy nenastala.

Akciové trhy se nachází na historických maximech, zadlužení planety vykazuje rekordní úroveň (suma dluhu veřejného sektoru všech zemí světa je v současnosti 56,4 bilionu USD), dlouhodobé úrokové sazby rok od roku překonávají svá minima a centrální banky přistupují k netradičním nástrojům monetární politiky (kvantitativní uvolňování), jejich použití několik let zpátky bylo taktéž nemyslitelné.

Politika záporných úrokových sazeb

Před pár lety by investor jen stěží koupil dluhopis nesoucí záporný výnos, dnes však tato situace není ničím neobvyklým. Například Německo „vyplatí“ investorům záporný výnos za dluhopisy se splatností až do 4 let. Důvod je prostý. V nejisté době slouží německé bondy jako trezor, kam si za poplatek investor bezpečně uschová svá aktiva. Stejně tak Evropská centrální banka před rokem představila zápornou depozitní sazbu.

Německé státní dluhopisy

Hledání výnosu pojišťoven a penzijních fondů

Dlouhodobě se snižující sazby, jež lze demonstrovat na grafu pod odstavcem, jsou pro hospodaření penzijních fondů a pojišťoven problémovým faktorem. Fondy i pojišťovny při uzavírání kontraktu s klientem garantují určitý dlouhodobý výnos, který je pak rok od roku složitější splnit. A tak se dostávají do situace, kdy klesající výnosy z „bez rizikových“ aktiv musí vyrovnávat investicemi do výnosnějších, tedy rizikovějších, instrumentů. První volbou, kde hledat výnos, bývají akcie. Problém nastává v okamžiku, kdy indexy vytváří historická maxima. V tomto prostředí bývají i akciové investice vysoce rizikové, jelikož roste pravděpodobnost korekcí.

Dluhopisy zemí OECD

Alokace aktiv penzijních fondů

Jedním z klíčových aktiv v portfoliu penzijních fondů jsou instrumenty s fixním výnosem, které jsou v největší míře zastoupeny právě dlouhodobými státními dluhopisy. Klesající výnosy z těchto dluhopisů zapříčiní nižší akumulovaný kapitál pro financování postaktivního věku. Jak moc, záleží na procentuálním zastoupení dluhopisů v portfoliu penzijních společností, což demonstruje níže uvedený graf. Nejvíce konzervativní jsou penzijní fondy v České republice, u kterých 85 % portfolia tvoří dluhopisy.

Alokace aktiv penzijních fondů

Alokace aktiv pojišťoven

Koláčový graf pod tímto odstavcem vyobrazuje alokaci aktiv pojišťoven. Hned na první pohled je zřejmé, že pojišťovny investují ještě větší část svého portfolia do dluhopisů. To znamená, že vliv nízkých úrokových sazeb působí na pojišťovny ještě silněji, než na penzijní fondy. Proto i pojišťovny budou snižovat podíl nízko úročených dluhopisů ve svých portfoliích a realokovat prostředky do výnosnějších a většinou i rizikovějších aktiv.

Alokace aktiv pojišťoven

Prostá východiska

Penzijní fondy a pojišťovny nemají příliš možností, jak předejít zvýšení rizikovosti portfolia a zároveň splnění garantovaného zhodnocení. Nejprostší řešení je redukce garantovaného zhodnocení u nových kontraktů. To lze demonstrovat na datech německých pojišťoven. Ty během patnácti let snížily garantovaný výnos z 4 % na 1,5 %. Další možností, která by byla přijata z mnohem větší nevolí, je upravení garantovaného výnosu u stávajících smluv.

Upozornění: Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Autor příspěvku: Martin Chalupa, Aura Invest Group

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments