Saxo Bank: Jak se budou vyvíjet různé třídy aktiv?

Saxo Bank, která se specializuje na on-line multi asset obchodování a investice, přichází s výhledem dění na globálních trzích v prvním čtvrtletí a prezentuje klíčové názory vztahující se k obchodování v roce 2016.

V prosinci 2015 jsme zaznamenali posun paradigmatu, kdy americký Fed konečně poprvé po více než devíti letech zvýšil úrokové sazby. Proto se výhled Saxo Bank na první čtvrtletí 2016 zaměřuje hlavně na obezřetnost – sleduje, jak reagují různé třídy aktiv během cyklu zvyšování sazeb a jaká je jejich čistá změna.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank, prohlásil: „První čtvrtletí bude představovat náročný začátek roku, bude mu dominovat chaos, zvýšená volatilita a spousta pochyb o krocích Fedu. Celkově však směřujeme k modelu mezních nákladů na kapitál, což je dobrá zpráva.“

„Zvýšení sazeb Fedem je známkou uzdravování, nikoli nemoci. Rok 2016 může nabídnout skvělé příležitosti investorům, kteří chtějí využít růstu pro svá portfolia ve chvíli, kdy se trh restartuje.“

Na tomto základě staví Saxo Bank své prognózy pro hlavní třídy aktiv v prvním čtvrtletí roku 2016:

Komodity

První čtvrtletí by mohlo být nejhorším v celém cyklu pro těžce zkoušenou ropu. Zrušení sankcí proti Íránu by mohlo podpořit export, nejprve pokud jde o ropu v rezervních zásobách a později až o 500 000 barelů denně do už tak přebytkového trhu. V USA bývá tendence ke zvyšování zásob v prvních čtyřech měsících roku, což by mohlo zvýšit tlak na hlavní zásobárnu ropy v Cushingu, který je centrem pro futures ropy WTI.

V prvním čtvrtletí bude prostředí i nadále složité pro vzácné kovy, jelikož investoři budou pravděpodobně vnímat vyšší americké sazby a pokračující kvantitativní uvolňování v Evropě a Číně jako příležitost k nákupu dolaru.

FX

Nyní, když Fed aktivně upravuje politiku úrokových sazeb, předpověď pro světové trhy a všechny měny, malé i velké, více než dřív závisí na dalším zvyšování sazeb ze strany Fedu a reakci očekávání trhu, pokud jde o tempo tohoto zvyšování. Je jasné, že dolar nyní poroste, protože Fed je v čele skupiny, která obrací výjimečně uvolněnou měnovou politiku, která nastoupila v letech po globální finanční krizi.

Dluhopisy

Vstupu do nového roku bude dominovat jedno velké téma, které bude zaměstnávat investory po celém světě – úvěry. A vzhledem k tomu, že úrokové sazby se konečně odlepily od nuly, bude cena úvěru ovlivňovat výkony ekonomiky jak na národní úrovni, tak i na firemní. Pokud v prvním čtvrtletí dojde k nějakému překvapivému ekonomickému růstu, bylo by dobré přidat do portfolia krátké dluhopisové pozice.

Akcie

Pokud jsou akciové trhy chráněny proti rozšíření neklidu plynoucímu ze snížené úvěrové schopnosti v sektoru energetiky a těžařství – s čímž v našem scénáři počítáme – mohl by rok 2016 být celkem dobrý, protože investory čeká plošší křivka amerických výnosů, negativní sazby u evropských vládních dluhopisů s až pětiletou splatností i u krátkodobých japonských vládních dluhopisů.

Makroekonomika

Světová ekonomika se udrží tváří v tvář prvnímu zvýšení amerických sazeb za desetiletí, avšak výhled se kloní spíše k rozvinutým ekonomikám a pryč od těch rozvíjejících se. Prozatím však dopady rostoucích cen kapitálu nebudou jen negativní a světový růst se mírně zvýší.

Evropa

Polsko má už nějaký čas pověst pevné, dobře rozvinuté ekonomiky odolné vůči recesi. Bohužel je stále velmi citlivé na vyšší náklady na kapitál – zejména v energetickém sektoru. Myslíme si, že polský růst v roce 2016 utrpí.

Asie – Pacifik

V prvním čtvrtletí roku 2016 vstoupí Čína do roku Rudé ohnivé opice – to by mohlo znamenat, že tento rok bude plný problémů na trhu, ambicí, ale i vyšší volatility. Dislokace a fragmentace budou v roce 2016 ještě náročnější, na prvním místě budou geopolitická rizika společně s potenciálem pro zpomalení světové ekonomiky v už tak složitém prostředí.

Zdroj: Saxo Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments