Seznam ETF, o které se investoři neváhají poprat

Obchodníci

Zkuste uhádnout, které burzovně obchodované fondy patří mezi ty nejvíce obchodované. Pokud jste tipovali ETF investující do akcií amerických společností, rozvíjející se země a index strachu, nezbývá než vám pogratulovat. Pro ostatní přinášíme seznam čtyř nejvíce obchodovaných ETF.

Možná si právě říkáte, že sledování různých seznamů a žebříčků vám peníze nevydělá. V případě průměrných denních obchodů u jednotlivých burzovně obchodovaných fondů je však dobré udělat výjimku.

Představte si, že se rozhodujete mezi dvojící ETF sledující stejný index. Jedním z parametrů, který byste měli určitě zohlednit, je denní objem obchodů. Obvykle totiž platí, že fondy s vysokými objemy obchodů jsou používány nejaktivnějšími obchodníky a velkými hráči. Žádané a hojně obchodované fondy jsou zárukou výborné likvidity a nízkých spreadů. Nyní již k samotnému seznamu ETF.

ETF SPDR S&P 500 (SPY)

Tento fond je mezi investory nejoblíbenější. Podle statistiky portálu yahoo.com dosahují jeho průměrné denní objemy obchodů hranici 85 milionů dolarů (pozn. měřeno na horizontu tří měsíců). Celkově má toto ETF ve správě více než 172 miliard dolarů.

ETF SPDR S&P 500 se současně řadí mezi nejstarší fondy, na trh bylo uvedeno již v roce 1993. Jak napovídá označení fondu, investuje do amerických top akcií z indexu S&P 500.

iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM)

Burzovně obchodovaný fond od iShares se zaměřuje na akcie firem z rozvíjejících se zemí. Tento fond byl založen v dubnu roku 2003 a od svého vzniku získal do správy více než 44 miliard dolarů. Průměrný denní objem obchodů dosáhl za poslední tři měsíce téměř 47 milionů dolarů.

iShares Russell 2000 ETF (IWM)

Toto ETF investuje do akcií „menších“ amerických firem (small-caps). Na trh byl fond uveden v květnu roku 2000. V současné době spravuje tento fond aktiva za necelých 25 miliard dolarů. Průměrný denní objem obchodů se aktuálně blíží k hodnotě 36 milionů dolarů.

iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX)

Na čtvrté pozici se umístnilo velmi oblíbené ETN, které sleduje index volatility VIX (pozn. VIX bývá často označován jako index strachu). Z pětice představených fondů patří ETN z tickerem VXX mezi nejmladší, na trh přišlo na začátku roku 2009. Z hlediska objemu spravovaných aktiv patří mezi menší fondy, aktuálně spravuje mírně přes jednu miliardu dolarů. Nižší hodnotu však vysvětluje fakt, že se jedná především o produkt využívaný ke spekulaci. Průměrný denní objem obchodů se aktuálně blíží k hranici 34,5 milionu dolarů.

Doplnění: Delší seznamy nejvíce obchodovaných ETF naleznete na stránkách portálu etfdb.com. Pokud máte vybráno vlastní ETF, aktuální hodnoty můžete sledovat například na portálu yahoo.com.

Článek byl publikován se souhlasem partnerského portálu ETFs.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments