Situace v Číně dolehla i na české investory

Propad na čínském trhu nejtvrději pocítili čínští investoři. Situace na čínských trzích však nedopadá jen na čínské investory. Ztráty na účtech vidí i čeští investoři, kteří nakoupili podílové listy na Čínu zaměřených fondů.

Běžný český investor do dynamických aktiv (např. akciových fondů) situaci na čínském akciovém trhu pocítí na hodnotě svého portfolia. A to dokonce i tehdy, pokud se fondům zaměřeným na čínské akcie (např. i země BRIC) důsledně vyhnul. Propady na čínských trzích (nejenom ty z konce srpna) se projevily rovněž na hodnotách akciových burz v jiných částech světa. Výraznější korekce mají za sebou jak americké, tak evropské burzy.

Všechny fondy zaměřené na Čínu, rozvíjející se země či BRIC mají za sebou propady své hodnoty. Můžeme si to ukázat na fondu Templeton Asian Growth (CZK)H1. Tento fond je řízený známým manažerem Markem Mobiem. Kromě stálic jako jsou Čína a Indie jsou v portfoliu obsaženy především menší země s vysokým potenciálem, jako je Indonésie, Jižní Korea či Vietnam.

Graf: Vývoj fondu Templeton Asian Growth

Vývoj fondu Templeton Asian Growth

Zdroj: Bloomberg, Comsense Capital

Templeton Asian Growth v českých korunách má v Číně zainvestováno pouze necelých 17 % svého portfolia a v Hong Kongu dalších 14 %. I ostatní regiony v jeho portfoliu jsou ale současnou situací v Číně více či méně ovlivněny. Fond letos dosáhl v období od dubna do srpna výrazného propadu, více než 34 %.

V posledních týdnech se vzhledem k situaci na trzích začal zvedat i Templeton Asian Growth. Výrazný pokles je dán také sektorovým rozdělením portfolia, jelikož se z velké části fond zaměřuje na akcie z oblasti financí a spotřebního sektoru, které v době krizí reagují na případné propady výrazněji než ostatní sektory.

Korunová varianta tohoto fondu má za sebou výrazné propady. Je to dáno její krátkou historií a tím, že v době vzniku byla aktiva na čínských trzích na cestě k vrcholu, bez výraznější korekce. Současná výrazná korekce tak (do jisté míry opticky) poslala hodnoty fondu do nepříliš pozitivních výšin. Nicméně z dlouhodobého pohledu se jedná o relativně „běžnou“ korekci.

Graf: Vývoj fondu Templeton Asian Growth (CZK)

Vývoj fondu Templeton Asian Growth

Zdroj: Comsense Capital

Příležitost při pravidelné investici

Čínské akciové trhy již delší čas nelze doporučit pro jednorázové investice. Příležitost ale vidím u pravidelných investic, kdy se investor průměrováním ceny může bránit proti případným dalším propadům a zároveň na dlouhodobém horizontu dosáhnout zajímavé výkonnosti. I tak ale doporučuji do čínských či asijských akcií investovat maximálně 10 % portfolia a to pouze dynamický investorům s dlouhodobým investičním horizontem.

V případě zainvestování do podílových fondů zaměřených na Čínu (emerging markets, BRIC atd.) doporučujeme finanční prostředky zatím ponechat a pravidelnou investicí využít stále levnějších podílových listů k dosažení lepší průměrné nákupní ceny a zvýšení celkového výnosového potenciálu portfolia.

Autor příspěvku: Igor Polanský

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Tipy pro investory

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Nedodržení investičního horizontu se (ne)trestá

Jedním ze základních stavebních kamenů jakéhokoli investování je určení investičního horizontu. Při investování se vždy …

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

Až do nedávna se souhrnně předpokládalo, že globální ekonomika bude v roce 2016 posilovat. K tomu nedojde. Pokud růst světové …

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Pět tipů, jak se zajistit na důchod

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. …

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Dluhopisy: Investice, která nikdy neztratí na kráse

Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá …

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Lobotka: Doba přeje netradičním investicím

Investování je vždy složité, v dnešní situaci to však platí (minimálně) dvojnásob. Bezprecedentní zásahy centrálních bank …

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy versus dluhopisové fondy

Dluhopisy můžete nakupovat do svého portfolia buď individuálně, nebo je získat přes dluhopisové fondy. Každá z možností má …

Comments

comments