Smíšené fondy s vyšším zastoupením akcií

Pravidelné investice

Pro investory, kteří nechtějí vytvářet své portfolio nějak komplikovaně, jsou ideální smíšené dynamické fondy. Tento druh fondů je denominován v české koruně a dominantní část portfolia tvoří takzvaná dynamická (akciová) složka. Jedná se o české, ale i zahraniční akcie. Zbývající část je doplněna konzervativní složkou, která je reprezentována korunovými dluhopisy a nástroji peněžního trhu.

V případě nepříznivého vývoje akciových trhů může docházet k jinému přerozdělení aktiv. Některé fondy dokonce nemají jednotlivé podíly stanoveny. Jsou tak řízeny aktivní správou a rozhodnutí leží na bedrech portfolia manažera.

Za aktivní správu si bude muset investor sáhnout hlouběji do kapsy. Výše manažerského poplatku se pohybuje v rozmezí od 1,4 % od 2 % za rok. Pokud se jedná typologicky o fond fondů, dochází ke sčítání jednotlivých manažerských poplatků, což se následně promítne na celkové nákladovosti fondu. Co se týká výnosu, může zde investor očekávat vyšší potenciál, což s sebou samozřejmě přináší i vyšší volatilitu.

IKS Balancovaný – dynamický

Teritoriálně se zaměřuje zejména na trhy střední a východní Evropy. Fond patří dlouhodobě mezi nejziskovější smíšené korunové fondy na českém trhu. Po propadu v roce 2013 se fond dostal opět do kladných hodnot a momentálně jeho výkonnost činí 4, 21 % (za rok 2014). Současný stav fondu je ovlivněn situací na Ukrajině, kdy dochází k poklesu hodnoty ruských akcií.

ČSOB – dynamický fond

Jedná se o fond fondů, která se skládá zejména z fondů vlastní skupiny KBC. Hlavní část akcií plyne do největších světových firem. Dluhopisová složka je tvořena zejména státními dluhopisy, méně pak dluhopisy korporátní a rozvíjejících se zemí. Fond vyjma let 2008 a 2011 vykazuje kladné roční zhodnocení. V současné době se pohybuje roční zhodnocení na úrovni 18,8 %.

ISČS Akciový Mix FF

Jedná se o globální fond fondů a patří mezi čtyři profilové fondy, které nabízí Investiční společnost České spořitelny. Dynamická část je aktivně řízena portfolio manažerem. Aktivní řízení se také uplatňuje u regionální a sektorové struktuře. V roce 2012 a 2013 zaznamenává fond obrovský vzestup, v roce 2013 činilo roční zhodnocení 17,02 %. Fond se pomalu dostává na hodnotu z roku 2007.

Prosperita OPF Globální

Největší část akcií plyne do Spojených států a Kanady (60 %), dále následují Česká republika (26 %), západní Evropa (6 %) a východní Asie (5 %). Zbytek portfolia tvoří nástroje peněžního trhu. V současnosti fond neobsahuje dluhopisovou složku. Po propadu v roce 2010 a 2011 fond vykazuje kladnou výkonnost.

J&T Opportunity CZK

V akciové složce jsou zastoupeny české tituly, ruské, severoamerické, západoevropské a středoevropské akcie. V období počátku finanční krize zaznamenal fond výkonnost -51,5 %. Následné dva roky byly ve znamení růstu, kdy výkonnost dosahovalo hodnot nad 20 %. Po propadu v roce 2011 se nachází fond opět v kladných hodnotách, ovšem v roce 2013 byla jeho výkonnost pouze 2,43 %.

Tabulka: Základní údaje představených fondů

Základní údaje o fondech

Tabulka: Rozdělení aktiv v jednotlivých fondech

Rozdělení aktiv ve fondech

Autor článku: Aleš Stuchlík

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Analýzy produktů

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Rok 2015 nebyl z pohledu výkonnosti účastnických fondů velmi příznivý, až sedm z nich dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské …

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen …

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Na trhu naleznete několik podílových fondů, které investují do světových akcií z indexu MSCI World. Z vybraných fondů dosáhl …

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

KBC ECO Fund CSOB Water (ČSOB Akciový fond – Vodního bohatství) investuje do akcií firem, které se zabývají výstavbou …

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments