Splatnost dluhopisu: Až naprší a uschne

legislativa

Aktuální novela zákona o dluhopisech navazuje na významnou změnu dluhopisového práva z roku 2012 a reaguje zejména na požadavky praxe s cílem podpořit zvyšování počtu primárních emisí.

Již delší dobu se prosazuje volnější pojetí dluhopisu, což se projevuje mj. v minimalistickém rozsahu povinných náležitostí. V důsledku toho novela například vypouští povinnost, aby dluhopis obsahoval údaje o způsobu a místě splacení dlužné částky nebo informace o tom, kde je možné nahlédnout do emisních podmínek. Z klasického dluhopisu musí být patrné především to, kdo kdy komu a co zaplatí.

Nově se upravuje kategorie tzv. hybridních dluhových nástrojů. Na rozdíl od tradičních dluhopisů je zde možné podmínit právo na splacení dlužné částky tím, že určitá skutečnost v budoucnu nastane, či nenastane. Do této kategorie mohou spadat různé investiční nástroje, např. nástroje typu credit-linked notes nebo oblíbené investiční certifikáty. S trochou nadsázky lze říci, že bude možné vydat takový dluhopis, jehož výplata závisí na tom, zda bude zítra pršet, nebo svítit slunce.

Použitelnost zákona o dluhopisech na takovéto investiční nástroje byla dosud dovozována prostřednictvím analogie, nicméně existovaly pochybnosti o správnosti tohoto řešení. Novela přináší možnost provést opt-in do režimu zákona o dluhopisech, čehož se dovolávala i řada našich klientů. Stanoví-li tak výslovně emisní podmínky, lze v takovém případě připustit aplikaci celého zákona nebo jen některých jeho ustanovení.

Novelu začátkem července podepsal prezident a účinnosti nabývá 1. srpna 2014.

Zdroj: Martin Kofroň, Iva Baranová, Filip Horák, Finanční aktuality KPMG Česká republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Legislativa

Comments

comments