Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin a také u pohonných hmot. V oslabení naopak nebyly maloobchodní prodeje.

Meziroční růst o 6,8 % (bez očištění) poukazuje na jeden z nejsilnějších měsíců v roce. Přesné informace dnes zveřejnil Český statistický úřad.

I konec roku 2015 se musel obejít bez cenového oživení. Spotřebitelské ceny se v prosinci změnily jak meziročně, tak i meziměsíčně o 0,1 %. V porovnání s předchozím rokem vzrostly, ve srovnání s listopadem se ovšem snížily. Slabé meziroční růsty přišly spolu s obdobím podzimu a v prosinci ve své trajektorii i nadále pokračovaly. „Viníkem“ tohoto vývoje jsou především cenové propady u potravin a přetrvávající efekt levné ropy, respektive pohonných hmot. Meziročně nižší ceny se kromě vybraných druhů mléčných výrobků týkají také pekárenských výrobků a obilovin. Nicméně i přes cenový útlum nás příprava štědrovečerní večeře vyšla o něco dráže než v roce předcházejícím. Na vánočním stole se nejvíce prodražily konzumní brambory, zaplatily jsme za ně o 50 % vyšší cenu než o rok dříve. Nákup kapra byl mnohem menším finančním zásahem, jeho cena se totiž meziročně zvedla o necelé 1 %.

Na příchod vánočních svátků se začala připravovat celá řada Čechů již v listopadu, což se také projevilo na výsledcích maloobchodního prodeje. Meziroční růst bez motorových vozidel ve výši 6,8 % (bez očištění) se řadí mezi jeden z nejsilnějších výsledků v loňském roce. Maloobchodní prodeje za listopad naznačují, že pod vánočními stromky mohly kromě počítačů a jiné elektroniky kralovat také výrobky určené pro kulturu a rekreaci. Pro velkou část nákupů si Češi zvolili rychlejší a pohodlnější způsob nákupu prostřednictvím internetu, který se dočkal růstu o téměř 20%. Mnoho Čechů, kteří virtuálním obchodům příliš „neholdují“ a na nákupy vyráží vlastním automobilem, navštívilo při cestě tam či zpátky čerpací stanici. Prodeje pumpařů se v listopadu meziročně zvýšily o 12 %. Listopad pro mnohé maloobchodníky otevírá období, kdy se nejen prodlužuje otevírací doba a čekací fronta u pokladen, ale také období, nad kterým si mohou mnout ruce. A i prosinec by se měl díky lepší spotřebitelské náladě a vyšší důvěře nést ve stejném duchu.

Zdroj: Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments