Správný poradce prozkoumá vaše stávající portfolio

kurzy

Dobře navržené investiční portfolio musí vždy odrážet potřeby investora. Ne vždy je nutná úplná přestavba portfolia.

V článku „Co byste měli vědět, než začnete sestavovat portfolio?“ jsem vysvětlili, proč je důležité znát investiční cíl a horizont. Neméně důležitým krokem je i návrh složení portfolia. V podstatě existují dvě možností – buď začínáte stavět portfolio takzvaně na zelené louce, kdy máte peníze v hotovosti a chcete je někam investovat, nebo již máte několik podílových fondů či jiné investiční produkty.

Situaci, kdy ještě nemáte žádný investiční produkt lze přirovnat ke stavbě nového domu. Tento případ je o něco jednodušší, neboť můžete do návrhu zahrnout všechny své požadavky. Pokud již nějaké portfolio máte, budete stát před rozhodnutím, zda portfolio přizpůsobit aktuálním požadavkům nebo vše „zbořit“ a začít od nuly. My se zaměříme především na situaci, kdy již máte určité portfolio.

Rekonstrukce a nová stavba portfolia

Pokud již nějaké portfolio máte, je třeba nejdříve zhodnotit, zda zvolené produkty odpovídají vašim potřebám (pozn. z hlediska zvoleného investičního cíle, horizontu a rizikovosti). Není vždy nutné současné portfolio šmahem odsoudit a sestavit nové. Někteří poradci či zprostředkovatelé se mohou snažit ve snaze nepřijít o svoji provizi vyměnit produkty, aniž by změna přinesla nějakou přidanou hodnotu. Odpovídá-li sestavené portfolio vašim potřebám, stačí „nové peníze“ zainvestovat tak, aby byly zachovány jednotlivé třídy aktiv.

Kdy se přestavbě nevyhnete?

O změně složení portfolia přemýšlejte tehdy, pokud neodpovídá vašim potřebám. Pro názornost si představte například konzervativního investora s krátkým investičním horizontem (např. 5 let). Portfolio takového investora by mělo obsahovat především méně volatilní cenné papíry. Ve skutečnosti však může být portfolio složeno například z akcií firem z rozvíjejících se a hraničních trhů. Takové portfolio bude s vysokou pravděpodobností v čase velmi kolísat. Existuje i riziko, že v případě hlubšího propadu již nebude mít investor dostatek času k vyrovnání ztráty.

Opačným případem může být portfolio odvážného investora s velmi dlouhým investičním horizontem. Tento investor si může dovolit vyšší zastoupení dynamických nástrojů. Pokud bude portfolio tohoto investora složeno z nástrojů peněžního trhu a dluhopisů, na velmi dlouhém horizont zbytečně přichází o možnost dosažení vyššího výnosu.

Samozřejmě uváděné příklady jsou modelové a pro rozhodnutí o přestavbě portfolia je třeba znát další informace. Navíc jde o čistě individuální věc.

Jak poznat dobrého poradce?

Dobrý poradce by se měl vždy zajímat o vaše současné portfolio. Důvod je poměrně jednoduchý: může se stát, že na základě investičního dotazníku vám vyjde jako ideální vyvážené portfolio. Z nějakého důvodu však držíte dynamické portfolio. V takovém případě riskujete více, než skutečně unesete. Poradce by měl zvolit konzervativní cenné papíry, které povedou k vyváženému portfoliu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Téma dne

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

ČS nemovitostní fond kupuje Rohan Business Center

Nemovitostní fond ČS se rozroste o administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Hodnota transakce činí …

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Zhodnocení penzijních a účastnických fondů

Průměrné zhodnocení účastnických penzijních fondů dosáhlo za první čtyři měsíce letošního roku poklesu o 0,9 %. …

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Investiční sentiment se v regionech světa výrazně liší

Japonsko je nejlepší zemí, co se investiční nálady týče, Evropa vykazuje mírný stabilní pokrok, znepokojivá je situace na …

Nový režim fungování finančních trhů

Nový režim fungování finančních trhů

Od poslední ekonomické krize v roce 2008 se postupně stáváme svědky nové reality. Změny jsou relativně plíživé, proto je …

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

ESPA Stock Biotec je nejlepším fondem posledních pěti let

Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund …

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Comments

comments