Steen Jakobsen: Současný růst nemusí trvat věčně

globání trhy

Světově uznávaný analytik a hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen při návštěvě Prahy vyzdvihl fungování české ekonomiky, která v současnosti až neobvykle silně roste. Je ovšem potřeba si podle něj uvědomit, že Česko má za sebou celou řadu konkurentů, kteří se drží v závěsu.

Jako bývalý profesionální fotbalista, který má v paměti i jednu bolestivou porážku svého týmu na území tehdejšího Československa, použil Jakobsen při popisu stavu české ekonomiky sportovní metaforu.

Současný růst nemusí trvat věčně. Česká republika je jako fotbalový tým, který sice v uplynulých letech vyhrával mistrovství Evropy, ale faktem je, že tohle družstvo už zestárlo, zatímco konkurence dává šanci mladším hráčům,“ řekl Steen Jakobsen, který tím upozornil například na skutečnost, že Česká republika patří mezi nejhorší země z pohledu zavádění digitalizace a značné nedostatky vidí i při hodnocení investic do dopravní infrastruktury: „Při cestě z Bratislavy do Prahy jsem byl překvapen z toho, v jak katastrofálním stavu máte takto důležitou komunikaci,“ dodal Jakobsen.

Právě Slovensko Steen Jakobsen zmínil jako zemi, kde by se Česká republika mohla inspirovat, co se týče transparentnosti. „Vaši slovenští sousedé už s digitalizací začali a provádí v jejím rámci mnohem intenzivnější kroky k posílení transparentnosti. Nedostatečná digitalizace v České republice je nebezpečná i proto, že vytváří prostor pro korupci,“ vysvětlil.

„Česká ekonomika má vítr v zádech, ale brzdí ji pomalá digitalizace a zastaralá infrastruktura,“ řekl při návštěvě Prahy Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Česká ekonomika si vede dobře a vykazuje nejrychlejší růst v rámci Evropy. Jakobsen upozornil na jednu důležitou skutečnost: „Poloviny růstu českého HDP v prvním čtvrtletí bylo dosaženo prostřednictvím manipulace u daně z tabáku. Reálný růst HDP v prvním kvartálu tak byl 1,6 % namísto udávaných 3,2 %. Bude proto obtížné takto uměle vytvořené hodnoty z úvodu roku překonat.“ Zatímco jsou však politici zaneprázdnění přijímáním zásluh za zlepšení, až 75 % celkového hospodářského růstu je způsobeno externími faktory, například poklesem cen energií. Pozitivně se na růstu projevila také klesající cena volného kapitálu.

Nicméně výhledy České republiky jsou dobré. Steen Jakobsen věří, že naše země má jednu zásadní výhodu. Spočívá v tom, že lidé jsou zde schopni se rychle přizpůsobit změnám a pružně na ně reagovat. „Je to vidět na tom, že spotřebitelé zaregistrovali příznivé zprávy o vývoji ekonomiky a jsou schopni a ochotni znovu utrácet. Česká republika a potažmo celý středoevropský region jsou tahouny evropské ekonomiky. V této chvíli je důležité neustrnout a provádět taková opatření, aby růst pokračoval i nadále. Máte vítr v zádech, je potřeba ho neztratit,“ uzavřel Steen Jakobsen.

Zdroj: Saxo Bank

Hlavní ekonom Steen Jakobsen

Dánský ekonom. V březnu 2011 byl jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank. Do Saxo se vracel po dvouleté přestávce, během které pracoval jako investiční ředitel společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má víc než dvacet let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments