Steve Ellis: Příležitosti u dluhopisů rozvíjejících se zemí

Příležitosti na trzích

Perspektivy dluhopisů rozvíjejících se zemí zůstávají nadále nedotčeny. Přirozeně, že jejich zhodnocení není tak výhodné, jako bylo ještě počátkem roku. Nicméně stále nabízejí investorům možnost zvýšit jejich výnosy.

To je obzvlášť zajímavé v současném prostředí historicky nejnižších úrokových sazeb. Rizikové prémie portfolia dluhopisů rozvíjejících se zemí účtovaných v USD jsou v porovnání s dluhopisy vyspělých zemí vyšší v současnosti o 310 bazických bodů a výnosy dosahují 5,5 %. To je velice atraktivní návratnost, když si uvědomíme, že se jedná o portfolio s úvěrovým ratingem BBB.

Hlavním motorem silného zájmu o dluhopisy rozvíjejících se zemí jsou kromě neutuchajícího zájmu investorů o atraktivní výnosy rovněž pozitivní hospodářské a finanční výsledky. Dokonce ani špatné zprávy o konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, technické platební neschopnosti Argentiny a pokračující nejistotě na Blízkém východě nemají na investorské nálady příliš negativní vliv. Je to tím, že ohniska těchto událostí jsou velice izolovaná, takže se jejich negativní dopad daří tlumit. Mnoho problémů a nepříznivých zpráv je ostatně obsaženo už v současných kursech: Poté, kdy v loňském roce byly rozvíjející se země těžce zasaženy, nyní nabízejí opět dobrou příležitost.

V segmentu trhů rozvíjejících zemí se mi z hlediska poměru rizika/zisku jeví mnohem atraktivnější podnikové než státní dluhopisy. Ačkoliv státní dluhopisy nabízejí vyšší roční výnosy, jsou ve srovnání s podnikovými dluhopisy mnohem náchylnější k velké volatilitě. Dobrým příkladem může být Bharti Airtel – s 21procentním podílem na trhu je to jeden z největších indických mobilních operátorů, který je velice aktivní i v dalších slibně se rozvíjejících segmentech trhu, jakým je Pay-TV nebo širokopásmový Internet. Považuji tento podnik za zvlášť zajímavý, protože se pustil do růstových odvětví klíčového trhu a jeho úvěrový profil se díky zvýšenému peněžnímu toku značně zlepšil.

Z regionálního hlediska považuji za zvláště pozoruhodnou Afriku. Je to region, kde dluhopisy zásluhou sedmnáctiprocentního ročního přírůstku podávají nejvyšší výkon ze všech rozvíjejících se zemí. Celkový růst a dlouhodobé výhledy hovoří zejména pro země subsaharské Afriky.

Z dobrých výsledků dluhopisů Zambie a Rwandy už fondy profitovaly. Zambie byla pod velkým tlakem, ale tamní vládě se podařilo situaci zvládnout a alokovat úspěšně své dluhy do tvrdé měny. Kromě toho také Zambie oznámila zahájení vyjednávání s MMF o stabilizaci své měny. Ačkoliv uvolnění finanční politiky spolu s dalším ekonomickým zpomalením v Číně a klesající cenou mědi by měly být spíše znepokojujícími důvody, věřím, že současné vysoké výnosy jsou dobrou kompenzací za investiční riziko.

V portfoliu nezapomínám na investice v Rwandě. Zásluhou reforem se této zemi podařilo vypořádat s bídou tempem, jaké nemá v Africe obdoby. Podpora dárcovských zemí zároveň snižuje strukturální rizika, jakými jsou platební bilance a rozpočtový deficit. Kromě toho je Rwanda v porovnání s jinými subsaharskými zeměmi mnohem méně závislá na přírodních surovinách. Investice do tohoto regionu značně zlepšují diverzifikaci portfolia.

Z důvodů současné geopolitické situace se naopak Rusko a Ukrajinu snažím držet podvážené. Totéž platí pro Turecko, zejména z důvodu pokračujícího politického rizika a neustále se zhoršujících ekonomických výsledků. Turecko může dokonce ztratit svůj status investičního stupně. Pokud k tomu dojde, výsledkem bude únik kapitálu. Opatrný bych byl i v případě Venezuely, kde nestabilní politickou situaci a zhoršující se ekonomická data částečně zapříčiňuje nízká cena ropy.

Steve Ellis je ředitelem fondů: Fidelity Emerging Market Debt Fund(ISIN: LU0238203821), Fidelity Emerging Market Corporate Debt (ISIN: LU0900495853) a Fidelity Emerging Market Local Currency Debt Fund (ISIN: LU0900494021).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments