Sutherland: Turbulence na čínských akciových trzích

Sutherland Fidelity

Burza v Šanghaji zažila v minulých čtyřech týdnech výrazný propad. V předcházejících 12 měsících přitom prošla fází silného zotavení kurzů a v meziročním hodnocení je i přes propad + 80 %.

Čínských akciových trhů existuje větší množství. Jaký význam ale vlastně má burza v Šanghaji? Pro zahraniční investory je mnohem důležitější než Šanghaj čínský offshore trh na burze v Hongkongu. Pouze na tento trh se totiž vztahuje MSCI China Index, srovnávací index pro většinu čínských fondů, do nichž lze v Německu investovat. Vedle toho existují ještě v USA kótované čínské firmy jako Alibaba a Baidu. A vedle nich také oba pevninské (onshore) akciové trhy v Šen-čenu a Šanghaji, na kterých se obchoduje s akciemi z A-share indexu. Ještě před nedávnem měli zahraniční investoři přístup k akciím na A-share trhu znemožněn. V současné době se pro cizince otevírají alespoň omezené investiční možnosti pro obchodování s těmito akciemi.

Částečné otevření A-share trhu vedlo k tomu, že burza začala v listopadu 2014 výrazně růst. Tento trend byl podporován uvolněnou měnovou politikou Čínské centrální banky, vystřízlivěním na domácím trhu s nemovitostmi a nadějí na masivní příliv kapitálu ze zahraničí. Stále více čínských soukromých investorů přicházelo na burzy, kde nakupovali akcie na úvěr. V reakci na to uskutečnila znepokojená vláda před nedávnem opatření k ochlazení trhu. Jejich dopady vidíme nyní: investoři se rychle stáhli a dostavila se prudká korekce.

Částečné přecenění se ovšem týkalo jen určitých sektorů trhu. K velkým kurzovým skokům docházelo u menších akcií s nižší likviditou, jejichž cenu mohou snadno vyhnat vzhůru rozsáhlejší nákupy. Méně pak stoupaly kurzy velkých, likvidních státních firem, u kterých se následná korekce neprojevila tak výrazně. Paralelně k poklesům v A-share indexu se prolomily také kurzy v Hongkongu, byť zdaleka ne tak významně. Předtím pozvolněji rostoucí akciový trh v Hongkongu se nyní jeví jako trh s růstovým potenciálem a velmi atraktivním hodnocením.

V současné době se čínská vláda pokouší zastavit trvající pokles kurzů různými opatřeními, například investoři, kteří mají více než 5 % některé z firem na A-share indexu, nesmějí tyto akcie šest měsíců prodat. U Fidelity máme interně stanovenou horní hranici na 2,5 %, takže naší společnosti se toto opatření netýká. Dále bylo pozastaveno obchodování s velkými počty akcií, podle stavu 9. 7. 2015 to bylo 1442 akcií. V našem portfoliu se nachází pouze velmi málo firem překračujících tento objem.

Pro čínskou spotřebu nezůstane silná korekce kurzů bez následků, protože kurzové ztráty se dotknou velkého počtu Číňanů, kteří si vzali na nákup akcií úvěry. Z celkového pohledu však na burze investovalo jen málo čínských domácností. Žádná vážná nebezpečí nespatřuji pro čínský finanční systém, a to ani z důvodu investorského nakupování akcií na úvěr. Finanční instituce mohou v případě potřeby počítat s podporou státu, který disponuje prostředky přesahujícími 3 bilióny US dolarů, kterými může podpořit problémové sektory. Navzdory současným turbulencím by investoři na čínském akciovém trhu neměli z celkového hlediska zapomínat na slibné vyhlídky dále se razantně rozvíjejícího trhu, který je dlouhodobě poháněn především spotřebou a vládními reformami.

Autor komentáře: Matthew Sutherland, šéf asijských akvizic ve společnosti Fidelity Worldwide Investment

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments