Tuzemský průmysl hlásí za listopad slabší růst výroby, než se čekalo

Tuzemský průmysl hlásí za listopad slabší růst výroby, než se čekalo. Zároveň za listopad hlásí slabší data o průmyslové výrobě i Německo. Nicméně, vývoj průmyslových objednávek naznačuje, že v obou případech jde spíše o přechodný výkyv výroby, neboť objednávky rostou, což vytváří příznivé prostředí pro růst výroby v dalších měsících.

Příznivá data pak hlásí zahraniční obchod včetně růstu exportů, což je opět předzvěst toho, že jak průmysl, tak česká ekonomika jako celek by měly hlásit solidní výkon i v dalších měsících.

Průmyslová výroba rostla v listopadu v meziročním vyjádření méně, než se čekalo, v meziměsíčním srovnání hlásí tuzemský průmysl dokonce pokles výroby (-1,2 %). V průběhu roku 2015 jsme si v případě české ekonomiky zvykli na příznivá překvapení, data o průmyslové výrobě za listopad ovšem očekávání finančních trhů nenaplnily. Přesto bych ale situaci v průmyslu nehodnotil negativně: data za listopad totiž zároveň hlásí růst nových průmyslových objednávek, především těch ze zahraničí. Rostoucí objednávky znamenají, že tuzemští průmyslový výrobci budou mít dostatek práce i v dalších měsících: výhled aktivity v českém průmyslu tak zůstává příznivý a obdobný signál ostatně přichází z průzkumů podnikatelského sentimentu, ať již jde o indikátory PMI anebo o průzkumy ČSÚ.

Zahraniční obchod hlásí za listopad velmi solidní přebytek a především pak velmi sympatický růst exportů. Tahounem růstu exportů zůstává výroba strojů a dopravních zařízení. Z pohledu trhů je patrný solidní růst exportů do eurozóny: především na Slovensko, ale také do Německa či Rakouska. Tento obrázek odpovídá tomu, co hlásí průmyslové objednávky: rostoucí poptávka ze zahraničí je příznivou zprávou pro tuzemský průmysl a pro českou ekonomiku jako celek.

Dnes zveřejnilo průmyslovou výrobu za listopad také Německo: zde se dostavilo zklamání, neboť výroba meziměsíčně nečekaně klesla. Nicméně, zároveň je reportován silný růst objednávek v německém průmyslu a také růst vývozů. Celkový obrázek v německém průmyslu proto zůstává pozitivní, což je do dalších měsíců důležitá zpráva i pro české výrobce a exportéry a pro středoevropský průmysl obecně.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments