Tvrdá rána pro Brazílii. Standard & Poor’s ji snížila rating

Vácha Conseq

Regionální hospodářská velmoc Brazílie utržila od ratingové agentury Standard & Poor’s (S&P) tvrdý direkt. Tato agentura jako první Brazílii srazila rating úvěrové spolehlivosti do spekulativního pásma.

Finanční trhy spekulují, že agentury Moody’s a Fitch půjdou stejnou cestou. Brazilský reál reagoval na zprávu oslabením, dolů šla také burza v Sao Paulu.

Konec éry levných peněz

Rating od S&P spadl z BB+ na BBB-, čímž Brazílie ztratila kus své úvěrové spolehlivosti a pomyslnou vstupenku do některých investičních portfolií – řada investorů se spekulativním investicím cíleně vyhýbá. S&P svůj krok odůvodnila sílícími politickými výzvami, kterým brazilská prezidentka Dilma Rousseffová čelí. Ta se momentálně snaží největší latinskoamerickou ekonomiku dostat z nejhlubší recese za čtvrtstoletí. Vůbec ji v tom nepomáhá rozsáhlý korupční skandál sahající až do vrchních politických pater.

Brazilskou vládu i podniky nyní čekají dražší úvěry, což je pro ekonomiku další špatná zpráva. Například petrochemický gigant Petrobras před sebou sune horu dluhů ve výši 140 miliard dolarů. Nejen z toho lze usuzovat, že propad ratingu bude mít pro Brazílii krátkodobě a střednědobě negativní důsledky. Nelze vyloučit ani konec jedné éry, kdy si vláda i firmy mohly levně půjčovat peníze.

Korupční skandál a slábnoucí Čína

Brazílie v minulých letech mocně profitovala z růstu cen na komoditních trzích. V roce 2008 také získala investiční doporučení, což bylo potvrzením hospodářského vzestupu země. Od té doby se ale hodně změnilo a ekonomika se propadá. Díky skandálu kolem Petrobrasu stojí i řada infrastrukturálních projektů a ani Čína, jakožto hlavní odběratel surovin, není v takové kondici jako dříve.

Brazilský reál ztratil od začátku roku třetinu své hodnoty a inflace dosáhla nepříjemných 10 %. Výsledkem jsou masové protesty občanů, z nichž dvě třetiny by se nejraději rozloučily s aktuální politickou reprezentací včetně prezidentky Rousseffové. Ta byla přitom znovuzvolena teprve před rokem.

S&P se navíc nespokojila pouze se snížením ratingu, ale také nastavila výhled na „negativní“ a signalizovala tak možnost opětovného zhoršení úvěrové spolehlivosti země. Agentura vydala varování o snížení ratingu před dvěma měsíci, nebývá však zvykem, aby přišlo tak rychle. I to může ukazovat na míru problémů Brazílie.

Zdroj: Lukáš Vácha, obchodní ředitel pro institucionální a privátní klientelu, Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments