V červnu meziroční inflace v eurozóně mírně klesala

Zhodnocení úspor

Celková meziroční inflace v eurozóně v červnu mírně klesla, což bylo dáno jak vývojem cen potravin a energií, tak zpomalením tempa růstu cen služeb, což je položka spadající do tzv. jádrové inflace.

Celková inflace zůstává nízká, nachází se jen mírně nad nulou, nicméně eurozóna nečelí riziku deflace v ekonomickém významu tohoto pojmu. Nízká inflace totiž není doprovázena propadem poptávky: naopak, domácí poptávka v ekonomice eurozóny roste.

Za nízkou inflací stojí zejména vývoj cen ropy: a nízká cena ropy je pozitivním faktorem jak pro spotřebitele, tak pro podnikovou sféru v eurozóně. ECB by tak neměla být údaji o červnové inflaci nijak znepokojena.

Konečná data za červen potvrzují, že celková meziroční inflace v eurozóně klesla z 0,3 na 0,2 %, přičemž toto zmírnění bylo taženo jak cenami komodit (potraviny, energie), tak položkami spadajícími do tzv. jádrové inflace, konkrétně zmírněním tempa meziročního růstu cen služeb. Aktuální vývoj cen ropy napovídá, že ceny pohonných hmot a energií obecně budou působit proti zrychlení meziročního růstu celkové cenové hladiny v ekonomice eurozóny i v průběhu letních měsíců. Nicméně, vezmeme-li v úvahu pokles cen ropy pozorovaný ve druhé polovině roku 2014, jenž se letos pravděpodobně opakovat nebude, tak docházím k závěru, že se celková míra inflace v eurozóně ve zbytku letošního roku vydá ze svých stávajících úrovní vzhůru. Pokračující růst ekonomiky eurozóny včetně rostoucí domácí poptávky pak vyznívá pro postupný nárůst také v případě jádrové inflace (meziroční jádrová inflace v samotném červnu klesla ze svého lokálního maxima 0,9 % na 0,8 %).

Celková inflace v eurozóně zůstává nízká, nicméně to je dáno v prvé řadě vývojem cen energií v čele s cenami ropy. Nízká cena ropy je pro ekonomiku pozitivním faktorem: levnější energie jsou dobré jak pro spotřebitele, tak pro podnikovou sféru v eurozóně. Domácí poptávka roste a ekonomika eurozóny tak nečelí riziku deflace v ekonomickém smyslu tohoto pojmu. Negativní a závažnou zprávou by bylo, pokud by byl pokles inflace doprovázen propadem domácí poptávky v ekonomice eurozóny, což ale není tento případ. Evropská centrální banka tak svou pozornost bude spíše upírat na případné širší dopady stávajícího vývoje v Řecku na ekonomiku eurozóny, samotná údaje o červnové inflaci by centrální bankéře ve Frankfurtu znepokojovat neměly.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments