Vysoké intervence ČNB za srpen potvrzeny

Výběr fondů

Srpnové intervence ČNB dosáhly dle dnes oficiálně zveřejněných údajů ČNB 3,73 mld. eur, tj. cca 100 mld. Kč. Byly tak velmi blízko našim předběžným odhadům z vývoje celkové likvidy bankovního sektoru, které uváděly 90 mld. Kč.

Dnes byly zároveň zveřejněny devizové rezervy za září, které vzrostly o 1,79 mld. eur (48 mld. Kč). Náš odhad intervencí za září založený na celkovém vývoji likvidity také naznačuje, že ČNB intervenovala nejintenzivněji první zářijový týden a intervence se pohybovaly v desítkách mld. Kč a mohly dosáhnout až 60 mld. Kč. Vývoj devizových rezerv naznačuje patrně nižší číslo, ale řádově jsou obě hodnoty obdobné. V tuto chvíli již zářijový objem intervencí ČNB však podstatný není, jelikož ČNB spekulativní útok ustála a přesvědčila trh o kredibilitě svého závazku. Celková výše intervencí za červenec až září byla však nad očekávání vysoká a dosáhla dle odhadů kolem 180 mld. Kč, což je téměř obdobná hodnota, jako intervence z listopadu 2013, kdy byla politika intervencí zahájena. V tuto chvíli spekulativní pozice proti ČNB ustanou, navrátí se však v příštím roce s přibližováním se termínu ukončení kurzového závazku, a dle zkušeností z letošních letních měsíců tak není vyloučeno, že ČNB bude muset intervenovat v řádech stovek miliard Kč, aby svůj kurzový závazek ubránila.

Srpnová průmyslová produkce dnes vzrostla o 6,3 % yoy (minulý měsíc 4.6 % yoy). Oproti předchozímu měsíci tak sice opticky zrychlila, nicméně při porovnání dynamiky očištěné o vlivy počtu pracovních dní (červenec +1) byly srpnová dynamika nižší (6,3 % vs 7,3). Meziměsíčně však produkce v srpnu poklesla o 4,3 %, s velkou pravděpodobností se tak opět opakuje scénář z minulého roku, kdy vlivem celozávodních dovolených došlo v průběhu srpna k výraznému poklesu produkce. V letošním roce tak byly celozávodní dovolené koncentrovány opět do srpna. Konsensuální odhad analytiků pro srpen (9 % yoy) naopak předpokládal, že letošní dovolené byly patrně rozprostřeny mezi letní měsíce více rovnoměrně a nízká srovnávací základna z loňského roku přinese silnější meziroční dynamiku, což se však nenaplnilo. Obdobné zklamání dnes přišlo i z Německa, kde meziroční dynamika průmyslu zpomalila na 2,3 % yoy, zatímco trh očekával růst mírně nad 3% yoy. I zde se však jedná dle našeho názoru zejména o efekt celozávodních dovolených. Srpnová data o průmyslové produkci jsou tak podstatně ovlivněny efektem dovolených v tuzemských, ale i zahraničních firmách, a je tak problematické z nich usuzovat nějaké důležitější závěry (viz graf 1).

Maloobchodní tržby v srpnu zpomalily na 3,3 % yoy (v červenci o 5,5 %) a dosáhly tak nejslabší dynamiky v letošním roce. Za očekáváním zůstaly jak tržby v maloobchodě (3,3 % yoy v srpnu vs. 5,6 % od začátku tohoto roku), tak tržby automobilů (7,3 % yoy v srpnu vs. 10.9 % od začátku tohoto roku). Srpnová dynamika tak skončila za očekáváním, nicméně se jedná do velké míry spíše o korekci vysokých hodnot z předchozích dvou měsíců, důvěra spotřebitelů totiž setrvala v srpnu na stejné úrovni jako v červenci. Prázdninové měsíce tak mohou do dat z reálné ekonomiky vznést více volatility a není tak potřeba dnešní slabší hodnoty z maloobchodu interpretovat příliš negativně (viz graf 2).

Intervence ČNB

Zdroj: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments