Základní kovy se hlásí o slovo

komodity

Zásoby základních neželezných kovů za poslední měsíc prošly na čínské burze v Šanghaji poklesem, a to může být pro investory signálem k nákupu.

Je sice pravda, že například zásoby mědi jsou na londýnské burze LME vyšší o 77 %, než tomu bylo na začátku letošního roku, ale od května se snížily o 7,5 %. Zásoby na burze v Šanghaji (SHFE) jsou nyní o 26,5 % nižší než v květnu. Propad zde totiž značí silnější fyzickou poptávku. Nárůst zásob mědi od začátku letošního roku na londýnské burze byl s velkou pravděpodobností způsoben vypršením obchodních smluv v Číně, kde se měď v hojném počtu využívá k zajištění úvěrů.

Graf: Zásoby mědi na burze SHFE v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, SHFE)

Zásoby mědi

Zásoby hliníku na burze LME pokračovaly během května v propadu a snížily se o 4,3 %. Od začátku roku jsou menší o 13 %. Každopádně v historickém kontextu zůstávají na relativně vysoké úrovni. S tím jsou v kontrastu zásoby na SHFE, které zde rostou od poloviny února, čímž odrážejí zvýšenou produkci kovu v Číně. Od května opět mírně vzrostly o 2,7 %.

Graf: Zásoby hliníku na burze SHFE v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, SHFE)

Zásoby hliníku

Stav zásob olova také pokračuje v propadu. Na burze SHFE se jeho množství od května snížilo o 28 %. Od začátku letošního roku se zásoby snížily již téměř o polovinu.

Graf: Zásoby olova na burze SHFE v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, SHFE)

Zásoby olova

Množství cínu ve skladech burzy LME od začátku roku klesá již o 40 % a za květen zásoby vykázaly propad 19 %. To bylo poměrně překvapivé, neboť indonéský export rafinovaného cínu minulý měsíc vzrostl o 24 %.

Graf: Zásoby cínu na burze LME v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, LME)

Zásoby cínu

Množství skladovaného zinku na londýnské burze od května stagnuje, každopádně od začátku roku se jeho množství zde snížilo o 33,6 %.

Graf: Zásoby zinku na burze LME v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, LME)

Zásoby zinku

Nízké zásoby základních kovů mohou být tedy zajímavou příležitostí k investici. S výjimkou mědi může být ovšem problém s likviditou jednotlivých kovů na burze. V tomto případě je tedy snadnější cestou burzovně obchodovaný fond, který kopíruje vývoj cen těchto neželezných kovů. Největším z nich je fond PowerShares DB Base Metal Fund (DBB). Ve správě má aktuálně 221,7 milionu dolarů a proti začátku letošního roku je aktuálně levnější o 10 %.

Graf: Cena burzovně obchodovaného fondu PowerShares DB Base Metal Fund (DBB) v USD (Zdroj: Bloomberg)

Cena burzovně obchodovaného fondu PowerShares DB Base Metal Fund

Autor: Petr Habiger, portfolio manager, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments