Zavedení nového programu QE by mohlo pomoci zlatu

zlato

Horská jízda ceny zlata pokračovala i v minulém týdnu a dosáhla až na hranici 1207 dolarů/unci. Obavy z omezování těžby však cenu zlata drží na vyšších úrovních a žlutý kov v pátek uzavíral na hladině 1218 dolarů. Což je stále hluboko pod odhadovanými výrobními náklady hlavních těžařských společností.

Aktuálně se uvádí výrobní náklady na úrovní 1350 dolarů/unci, což je z dlouhodobého hlediska neudržitelný stav. I přesto žlutý kov ve fyzické podobě neztrácí u investorů na atraktivitě, nýbrž naopak (viz údaje níže). I bystrý investor si nemusí všimnout změn ve vnímání fyzické a papírové podoby zlata (US SPDR GOLD Trust zaznamenal pokles na aktuálních 773,45 tun).

Vývoj ceny zlata

Čeho si však ve světě ekonomiky nelze nevšimnout je fakt, že se nůžky mezi ekonomikou USA a EU začínají postupně rozevírat. Alespoň podle oficiálních dat. Ukazatele americké ekonomiky by měly potvrdit růstovou dynamiku i v závěru třetího kvartálu. Očekává se vzestup příjmů a výdajů amerických domácností, stagnace míry nezaměstnanosti (6,1 %) a snížení počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti.

Co Evropu, resp. EU nejvíce tíží je nízká inflace, která je hluboko pod plánovanými 2 % (odhaduje se hladina 0,3 %), což ECB pravděpodobně přivede k zásadnímu rozhodnutí a otočení kormidlem o 180 stupňů. ECB se sejde ve čtvrtek k projednání měnové politiky. Musí reagovat na zklamání z nízkého zájmu evropského bankovního sektoru v oblasti poskytování úvěrů nefinančnímu soukromému sektoru. A proto vstoupí na scénu druhý bod plánu (zveřejněný 5.června 2014), a tím je oznámení detailů odkupu privátních cenných papírů (ABS a kryté dluhopisy). Plán zintenzivnění přípravných prací souvisejících s přímými nákupy ABS musel být tedy „zintenzivněn“ a v druhé půli tohoto týdne se dozvíme, zda-li a za jakých podmínek budou zprostředkovány nové toky úvěrů do ekonomiky. S jistou mírou nadsázky by se dalo říct, že se měsíc říjen stane symbolem, kdy jedni mají natištěno a druzí teprve začnou.

Vývoj ceny stříbra

Zlaté a stříbrné mince v září na vzestupu

Navzdory silnému cenovému tlaku a oslabení dvou hlavních komoditních kovů, zaznamenaly hlavní světové mincovny významný nárůst v prodejnosti zlatých a stříbrných 1 Oz mincí. Nejnovější data ukázala až robustní navýšení maloobchodní poptávky po 1 Oz zlatých Amerických Eaglech, kdy za měsíc září se prodalo 43 200 Oz ve srovnání se srpnovými 25 000 Oz. Zlaté mince Amerického Buffalo se prodaly v objemu 10 500 Oz, oproti srpnovým 8000 Oz. Od začátku roku prodala americká mincovna přes 500 000 Oz. Stříbrných 1 Oz Amerických Eaglů se za měsíc září prodalo 2,42 mil. Oz. K navýšení oproti předcházejícímu měsíci (2 mil uncí) došlo především z důvodu cenového propadu stříbra na čtyřleté minimum.

Australská mincovna rovněž zaznamenala výrazný nárůst, kdy ze srpnových 25 103 Oz se poptávka v září navýšila na aktuálních 36 369 Oz. Mincovny v Kanadě a Velké Británii svoje data nezveřejnily.

Predikce na tento týden

Zlato za uplynulý týden vykazuje medvědí trend, kdy dna bylo dosaženo v pátek, což by mohlo signalizovat posun směrem k 1225-30 dolarové hranici, kde lze nalézt odpor. Z grafu je patrný mnohačetný, téměř pravidelný trojúhelníkový pohyb, to znamená, že zlato naráží na obě hranice v rozptylu do 10 dollarů. Z dlouhodobého hlediska zůstává medvědí trend, avšak vzhledem k zajímavým událostem během tohoto týdne, lze očekávat, že cena zlata nebude stagnovat v rozmezí od 1215-1225 dollarů/unci. Draghiho čtvrteční rozhodnutí o zavedení nového programu QE by mělo cenu zlata vynést na vyšší cenovou úroveň.

Hranice odporu: 1225 USD/Oz a 1235 USD/Oz

Hranice podpory: 1215, 1210 USD/Oz

Autor komentáře: Jan Žák, zlataky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments