Lobotka: Deflace dotlačí ECB k akci

pokles

Evropská inflace se v prosinci po pěti letech znovu vrátila pod nulu a Eurozóna se tak oficiálně potýká s deflací. Pokles na -0,2% z listopadového hodnoty +0,3% je však jenom odrazem klesajících cen energií (ropy), po očištění o tento vliv zůstala inflace v prosinci stabilní na 0,6%. Co to znamená pro ECB?

Centrální banky obvykle efekty poklesu cen ropy – mám na mysli ty primární, které v prosincových datech za inflaci vidíme – ignorují, držíce se ustálené měnově-politické doktríny, že na externí šoky mimo dosah měnové politiky centrální banka reagovat nemá. Proto je americká centrální banka v klidu, když říká, že její sazby porostou i navzdory tomu, že klesá cena ropy a tudíž že klesá (resp. v dalších měsících určitě klesne) celková inflace. Takový luxus si však nyní ECB dovolit nemůže. Inflace v Eurozóně je, na rozdíl od té americké, výrazně pod cílem centrální banky, který zní: „blízko, ale pod 2 %“. Především však, na rozdíl od USA, ekonomika negeneruje pražádné inflační tlaky i bez cen ropy. Zatímco v USA může FED spoléhat na to, že silný trh práce (6měsíční průměr tvorby pracovních míst v soukromém sektoru je nejvyšší od roku 1998), silná důvěra domácností nebo využití kapacit na dlouhodobém historickém průměru dokáží přetavit pokles cen ropy do vyšších útrat (a cen) v jiných sektorech ekonomiky, v Evropě je důvodná obava, že dostatečně velký deflační šok dále srazí už i tak alarmujíce klesající inflační očekávání a ještě více zabrzdí pomalý růst poptávky domácností. A ani historicky nízká německá nezaměstnanost na tom nic nemění.

Dle mého názoru proto nemůže ECB dále čekat. Její dosavadní program kvantitativního uvolňování je žalostivě neúčinný: ECB dosud nakoupila aktiva pouze za 31,4 mld. EUR a ani aukce likvidity rozvahu ECB k cíli expanze o 1000 mld. EUR moc nepřiblížily. Je tak na místě si tato fakta na zasedání, které nás čeká 22. ledna, přiznat a začít konat – jinými slovy, co nejvíce rozšířit množinu aktiv, které ECB bude nakupovat. A nebudou stačit státní dluhopisy, jejichž jedinou“ výhodou“ je z pohledu ECB fakt, že jich je mnoho a jejich trh je likvidní, nutné budou především korporátní dluhopisy či hypotékami kryté cenné papíry, jejichž odkupy budou mít na reálnou ekonomiku aspoň takový dopad (spíše však větší) jako u vládních dluhopisů. Jenom tak lze bilanci ECB rychle zvednout.

I když obavy, že ani takový postup už nemusí v evropských podmínkách ekonomiku nastartovat, jsou na místě, nečinnost ECB je nemyslitelná. Dost na tom, že je dlouhodobě nečinná francouzská či italská vláda.

Autor komentáře: Martin Lobotka, hlavní analytik Conceq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments