Země vycházejícího slunce se jen tak neuzdraví

Vývoj trhů

Japonský jen klesl vůči americkému dolaru na sedmiletá minima. Co tedy stojí za poklesem? Rozhodně nejvíce k tomuto jevu přispělo podle našeho názoru oznámení rozšíření expanze stimulačního programu japonskou centrální bankou.

Roční cíl pro rozšíření měnové báze stanovila na 80 bilionů jenů (724 miliard USD) z 60 až 70 bilionů jenů. Důvodem jsou pokračující stav nízké inflace a prognóza jejího dalšího poklesu. V současnosti se měnová báze pohybuje okolo 260 bilionů jenů.

BOJ společně s Japonským penzijním fondem zvýší alokaci finančních zdrojů do akcií, což znamená i nákup zahraničních akcií. Čili odliv kapitálu bude nadále tlačit na japonský jen. Za posledním oslabením japonské měny stojí také to, že Šinzó Abe odložil o 18 měsíců zvýšení spotřební daně a navrhl předčasné volby, které se budou konat 14. prosince. Tento jev podpořily také hedge fondy a jejich sázky na další pokles japonské měny. Slabý jen podporuje tamní exportní společnosti ve svém rozvoji. Japonsko jakožto země závislá na exportu těží delší dobu z umělého oslabování japonského jenu a silného amerického dolaru.

Tyto události povedou podle našeho názoru v nejbližších třech až šesti měsících k dalšímu posílení amerického dolaru vůči japonskému jenu. Nicméně myslíme si, že americký dolar je překoupený, a právě proto očekáváme z krátkodobého pohledu drobnou korekci a posílení jenu. Z dlouhodobého pohledu očekáváme pokles futures na japonský jen k úrovni 0,75 USD za 100 jenů, což je minimum z března 2002.

Graf: Měnová báze Japonska v bilionech jenů (zdroj: Bloomberg)

Měnová báze Japonska v bilionech jenů

Autor: Eva Mahdalová, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments