ING Comment: Listopadové intervence ČNB dosáhly dle našich odhadů 15-20 mld. Kč

ČNB zveřejnila statistiku devizových intervencí za měsíc říjen, které byly dle očekávání nulové. Zároveň byla zveřejněna listopadová velikost devizových rezerv ČNB, která v korunovém vyjádření meziměsíčně vzrostla o 43,6 mld. Kč, v eurovém pak o 1,7 mld. eur (47 mld. Kč).

Domníváme se však, že skutečný objem listopadových intervencí byl nižší a pohyboval se dle našich odhadů kolem 15–20 mld. Kč.

Nárůst devizových rezerv není zcela směrodatný ukazatel pro odhad intervencí ČNB, jelikož devizové rezervy jsou přeceňovány na tržní hodnotu, čímž jejich vykazovaná hodnota kolísá. Předpokládáme-li, že měnová struktura rezerv ČNB je obdobná jako ke konci roku 2014, kdy byla ČNB naposledy zveřejněna, pak pouze kurzovým vývojem by dle našich výpočtu měly devizové rezervy vyjádřené v korunách mezi říjnem a listopadem vzrůst o více než 15 mld. Kč (kurz koruny meziměsíčně oslaboval). Jejich listopadový nárůst v korunovém vyjádření je tak velmi pravděpodobně způsoben právě efektem přecenění.

Další faktor, který listopadový objem devizových rezerv mohl navýšit, je převod prostředku z EU fondů. Dle statistiky státního rozpočtu bylo v listopadu převedeno do státního rozpočtu z Národního fondu 13 mld. Kč. To pravděpodobně celkovou výši devizových rezerv také zvýšilo, jelikož prostředky jsou převáděny přes ČNB, aby nedošlo k nežádoucím dopadům na měnový kurz.

Naše pravidelné odhady intervencí ČNB vychází z denního vývoje likvidity bankovního sektoru, ty je však vhodné mírně upravit také o vývoj oběživa nebo změnu závazku ČNB vůči zahraničním bankám či státu, což jsou údaje dostupné z dekádní bilance ČNB. Z tohoto vývoje bychom usuzovali, že devizové intervence dosáhly v listopadu zhruba 25 mld. Kč, nicméně vzhledem k již zmíněným převodům peněz z Národního fondu je pravděpodobné, že celková výše intervenci byla nižší a mohla se tak pohybovat v rozmezí 15–20 mld. Kč.

I přes vysoká očekávání spojená se zasedáním ECB byla tak potřeba ČNB bránit kurzový závazek v listopadu podstatně nižší, než v září, kdy intervence během několika prvních zářijových dní překonaly 60 mld. Kč. Vzhledem k menšímu uvolňování měnových podmínek ze strany ECB tak očekáváme, že potřeba intervencí ČNB v následujících měsících bude nižší, případně v určitých obdobích ustane. Návrat intenzivnějších intervencí ČNB pak lze očekávat až s přiblížením očekávaného termínu ukončení kurzového závazku ČNB nebo personálních obměn v bankovní radě ČNB v polovině příštího roku.

Listopadový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) setrval na říjnových 5,9 %. Volný počet pracovních míst v listopadu mírně poklesl (o 2,1 % mom) z důvodu utlumování sezónních prací, stále však přesahuje 105 tisíc, což je po září a říjnu nejvyšší počet volných míst od konce roku 2008.

Nezaměstnanost se ke konci roku již tradičně zvyšuje z důvodu ukončování sezónních prací, nicméně teplý listopad společně s příznivým ekonomickým vývojem tak stejně jako v minulém roce udržel listopadovou nezaměstnanost na říjnové úrovni. Růst nezaměstnanosti by měl přijít až s prosincovými čísly, nicméně za celý letošní rok by měla míra nezaměstnanosti dle podílu nezaměstnaných osob dosáhnout 6,5 %, což bude nejnižší hodnota od roku 2009, kdy dosáhla 6,2 %. Příští rok pak očekáváme další pokles podílu nezaměstnaných osob k 6 %.

Zdroj: Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR ING Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Ekonomika a trhy

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments