Maloobchodní tržby pokračují ve velmi solidním růstu

Poptávka spotřebitelů

Kombinace solidního růstu maloobchodních tržeb a i nadále jen mírného růstu mezd znamená, že ČNB setrvá ve stávajícím nastavení své měnové politiky.

Maloobchodní tržby pokračují ve velmi solidním růstu, což potvrzují i čerstvě zveřejněná data za duben. Tento vývoj je v souladu s příznivými tendencemi na trhu práce v české ekonomice, kde dochází k poklesu míry nezaměstnanosti a souběžně k růstu zaměstnanosti. Peněženky tuzemských domácností navíc profitují z velmi nízké inflace, neboť nízká inflace má příznivý vliv na reálné příjmy domácností a tím na ochotu a možnosti spotřebitelů zvyšovat své útraty. Zlepšující se situace domácností je reflektována jak růstem spotřebitelské důvěry v české ekonomice, tak zmíněnými daty o růstu maloobchodních tržeb a zejména také údaji o růstu spotřeby domácností v rámci statistiky HDP. Data o maloobchodních tržbách naznačují, že si spotřeba domácností udrží solidní tempo růstu i ve druhém čtvrtletí a v celém letošním roce bude významnou složkou celkového růstu české ekonomiky, tedy růstu HDP.

Zároveň dnes zveřejněné údaje o vývoji průměrné mzdy v české ekonomice v letošním prvním čtvrtletí hlásí, že průměrná nominální mzda si udržuje jen mírný růst, v prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 procenta, přičemž růst mezd v podnikatelském sektoru za tímto průměrem mírně zaostal (hlavním tahounem růstu průměrné mzdy v české ekonomice jsou tak mzdy ve veřejném sektoru, což je reflexí příslušných rozhodnutí, jež na poli platů ve veřejném sektoru učinila v loňském roce česká vláda). Reálná mzda v české ekonomice rostla tempem 2,1 procenta, neboť inflace byla v letošním prvním čtvrtletí jen těsně nad nulou. Tento růst reálných mezd je solidní a má příznivý dopad na spotřební výdaje tuzemských domácností. Nicméně, celková nominální mzda v české ekonomice a především pak v podnikatelském sektoru roste jen pozvolna. Vývoj mezd je velmi důležitým faktorem pro uvažování ČNB a data o data o mzdách naznačují, že centrální banka setrvá ve své politice udržování kurzu koruny nad úrovní 27 za euro přinejmenším do druhé poloviny roku 2016, neboť vývoj mezd v české ekonomice zůstává z pohledu ČNB na seznamu faktorů brzdících inflaci.

Autor komentáře: Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments