Německá ekonomika by mohla přibrzdit

průmysl

Tagy: Makroekonomika

ZEW průzkum hlásí slábnoucí důvěru investorů v udržení stávajícího solidního růstu německé ekonomiky.

Červnový průzkum ZEW institutu hlásí další pokles indikátorů očekávání pro německou ekonomiku. Mírně se zhoršil také indikátor hodnocení stávající situace v německé ekonomice, ovšem hodnocení stávající situace zůstává i nadále velmi vysoko. Volně řečeno: respondenti průzkumu vnímají situaci v německé ekonomice jako i nadále velmi dobrou, nicméně pro další měsíce očekávají její postupné zhoršení. Samotný ZEW institut ve svém komentáři zmiňuje negativní vliv vnějších faktorů, konkrétně nejistotu ohledně budoucnosti Řecka a jen mírnou dynamiku růstu globální ekonomiky.

Já osobně vnímám situaci tak, že zejména hospodářský výkon mnoha ekonomik třídy emerging markets letos zůstává za očekáváním, což je v řadě případů dáno jak meziročním poklesem cen komodit (včetně ropy), tak nedořešenými strukturálními problémy daných ekonomik. Pro Německo s jeho obrovským exportním sektorem je zpomalení hospodářského růstu na jeho exportních trzích samozřejmě negativní faktor i pro jeho vlastní ekonomiku. Nejistotu ohledně řecké ságy zde asi není třeba dále rozvádět. Do třetice, jakkoliv jsou ceny ropy meziročně i nadále velmi nízko, tak cena ropy Brent dosáhla svého lokálního minima letos v lednu a nyní je na úrovních oproti lednu vyšších o nějakých 40 procent, což je samo o sobě pro německou ekonomiku (a pro eurozónu obecně) nepříznivý faktor, neboť Německo coby dovozce ropy by samozřejmě uvítalo nízké ceny minerálních paliv. Na druhou stranu je ale třeba zmínit sílící domácí poptávku v německé ekonomice: jak spotřebu domácností, tak investiční výdaje firem, což je ostatně příznivý trend, jenž v průměru platí i na úrovni eurozóny jako celku.

Průzkum ZEW reflektuje názory především finančních investorů a analytiků. Hlubší sondu do nálady v německé podnikatelské sféře nabídne Ifo průzkum příští týden (středa 24. června). Nicméně, skutečnost, že ZEW indikátor očekávání v červnu poklesl na svou nejnižší úroveň od loňského listopadu naznačuje, že Ifo indikátor očekávání se v červnu nejspíše též vydal dolů.

Autor komentáře: Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments