Průmyslová výroba v eurozóně poklesla

Průmysl

Průmyslová výroba vykázala v eurozóně v červnu meziměsíční pokles a slabý je výsledek i za celé druhé čtvrtletí. Data z průmyslu, ale také z maloobchodních tržeb naznačují, že růst HDP mohl ve druhé čtvrtletí zpomalit.

Průzkumy PMI za eurozónu a taktéž vývoj německých průmyslových objednávek a exportů ale naznačují, že se průmysl eurozóny ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu.

Středoevropské ekonomiky a tedy ani podniky v české ekonomice by se neměly v reakci na červnová data z eurozóny obávat o další vývoj hospodářského výkonu eurozóny: další měsíce by měly přinést zlepšení, podnikové sféře pomůže také padající cena ropy.

Průmyslová výroba v eurozóně v červnu meziměsíčně klesla o -0,4 %, což je horší výsledek, než čekal trh. Za zmínku stojí, že počínaje letošním březnem nevykázal ani jeden z měsíců kladný výkon průmyslové výroby v eurozóně jako celku. Za celé druhé čtvrtletí průmyslová výroba mezičtvrtletně klesla o -0,3 %. Pro porovnání: v prvním čtvrtletí letošního roku si průmyslová výroba v eurozóně připsala mezičtvrtletní nárůst 1,1 %.

Je zde důvod k obavám? Myslím si, že nikoliv. Na jedné straně je pravda, že nejen průmyslová výroba, ale také maloobchodní tržby v eurozóně ve druhém čtvrtletí nezopakovaly silné výsledky z prvních třech měsíců letošního roku. Nicméně, v případě průmyslu platí, že průzkumy PMI indikují růst výroby i celkové aktivity v průmyslu eurozóny, podnikové sféře navíc pomůže padající cena ropy. Také spotřebitelé v eurozóně budou profitovat z levnějších cen pohonných hmot, náladě a chování spotřebitelů by mělo pomoci také postupné zlepšování situace na trhu práce. Do dalších měsíců proto v případě eurozóny čekám oživení růstu jak průmyslové výroby, tak maloobchodních tržeb. Středoevropské ekonomiky by se tedy slabších červnových dat z průmyslu eurozóny neměly obávat.

Přesto: zajímavé bude sledovat, jak si ve druhém čtvrtletí vedl hrubý domácí produkt eurozóny. Předběžná data budou zveřejněna tento pátek. Indikátory PMI naznačují, že si ekonomika eurozóny udržela mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,4 %, což je také očekávání finančních trhů. Data z průmyslu a maloobchodu ale poukazují na možnost pomalejšího růstu HDP eurozóny v letošních jarních měsících. Pokud data o HDP za druhé čtvrtletí skutečně vykáží zpomalení růstu, bral bych to jako přechodný jev, neboť sentiment jak v podnikatelské sféře, tak mezi spotřebiteli zůstává v případě eurozóny dobrý a aktuální pokles cen ropy je pro nejbližší měsíce dodatečným pozitivním faktorem.

Autor komentáře: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments