Říjnový PMI poklesl a naznačuje zpomalení tuzemského průmyslu

Říjnový index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v ČR dosáhl 54 bodů. Oproti zářijové hodnotě 55,5 tak dále poklesl o 1,5 bodu a předčil tak i pokles očekávaný analytiky (54,9).

Dle společnosti HSBC/Markit v říjnu zpomalilo tempo růstu nových zakázek, které rostly nejpomaleji za dva roky. Tím se zpomalila i výroba a růst zaměstnanosti. Ceny vstupů a výstupu pokračovaly v poklesu v návaznosti na nižší ceny surovin.

Pokles říjnového ukazatele PMI je tak v souladu s poklesem říjnové důvěry v průmyslu, která se snížila o 2,7 bodu a dosáhla nejnižší úrovně za poslední dva roky. Stejně tak i dnešní PMI naznačuje nejslabší tempo růstu nových zakázek za dva roky, za čímž dle šetření stojí zejména slabší export. To potvrzuje i německý indikátor PMI, který meziměsíčně poklesl zejména z důvodu zpomalení v Číně a Rusku. Říjnový indikátor PMI tak dokumentuje určité zhoršení situace v tuzemském průmyslu – zatím se však stále jedná pouze o náznaky mírného zpomalení, jelikož se ukazatel PMI udržuje dostatečně nad hranicí 50 bodů (představující stagnaci). Vzhledem k méně příznivému vývoji v zahraničí však lze očekávat, že meziroční tempo průmyslové výroby v posledním čtvrtletí bude nejslabší v tomto roce.

Index PMI

Metodická pozn: Index nákupních manažerů je založen na údajích získaných z měsíčních dotazníků od nákupních manažerů z více než 250 průmyslových podniků v šetření prováděném HSBC/Markit Economic. Index nákupních manažerů (PMI) je vážený index počítaný z pěti individuálních indexů: nové zakázky (30 %), celková výroba (25 %), zaměstnanost (20 %), lhůty dodávek od dodavatelů  (15 %) a nakoupené zásoby na skladě (10 %).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments