Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Investiční výhledy

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční příležitosti. Manažer fondu využívá burzovně obchodované fondy. Podílový fond po dobu své dosavadní existence většinou doháněl ztrátu z roku 2008.

Aktuálně může AXA investiční společnost nabídnout drobným investorům deset podílových fondů. Z pohledu objemu spravovaných aktiv je AXA investiční společnost šestou největší finanční společností v České republice (pozn. podle statistiky AKAT ČR dosáhl v první polovině letošního roku čistý objem aktiv hodnoty 59 308 mil. korun). Z nabídky fondů se dnes podrobně zaměříme na smíšený fond fondů AXA Selection Opportunities.

Manažer fondu hledá investiční příležitosti

Jak napovídá název fondu, snaží se manažer fondu AXA Selection Opportunities vyhledávat a využívat investiční příležitosti napříč různými sektory a regiony. Cílem fondu je přinášet investorům co nejvyšší dlouhodobé zhodnocení prostřednictvím investic do zahraničních fondů kolektivního investování. Může se například jednat o fondy, které investují do akcií či dluhopisů obchodovaných na globálních trzích.

V dokumentu KIID* se mimo jiné dočtete, že do portfolia fondu mohou být vybírány i burzovně obchodované fondy (ETF – exchange traded funds). Při bližším prozkoumání struktury portfolia zjistíte, že manažer indexové fondy hojně využívá – zaujímají téměř dvě třetiny portfolia. Pro úplnost: váha ostatních investičních a podílových fondů v portfoliu byla na konci srpna letošního roku 19,4 %, v případě instrumentů peněžního trhu přibližně 14,6 %.

Jednou z výhod využití ETFek je fakt, že si neúčtují žádné vysoké poplatky za správu. Nízká nákladovost na úrovni držených ETF se příznivě promítá do celkové nákladovosti fondu fondů.

Tabulka: Základní údaje fondu

Fond AXA Selection opportunities

Zdroj: AXA investiční společnost

Základní stavební kameny portfolia fondu

Na konci srpna letošního roku zaujímaly největší část portfolia akciové fondy (regionální 43 % a sektorové 7 %). Na dalších místech byly smíšené a dluhopisové fondy (18 %) komoditní fondy (17 %) a instrumenty peněžního trhu (15 %). Z veřejně dostupných dokumentů bohužel nelze vyčíst nic o regionálním a sektorovém rozložení portfolia fondu. V tomto směru může napovědět zaměření deseti největších fondů v portfoliu fondu.

Deset největších fondů v portfoliu fondu AXA Selection Opportunities  zaujímá více než 54 %. Více než 10% podíl v portfoliu má ETF SPDR Gold Trust – největší burzovně obchodovaný fond, který fyzicky drží zlato. V portfoliu naleznete i další zavedené indexové fondy.

Do globálních akcií investují například fondy iShares MSCI World a iShares MSCI All Countries World (více se o těchto ETF dočtete v článku ETF investující do globálních akcií). Akce společností z USA reprezentuje ETF SPDR S&P 500, evropské akcie WisdomTree Europe Hedged Equity Fund, japonské akcie iShares MSCI Japan, rozvíjející se trhy iShares MSCI Emerging Market a takzvané okrajové trhy (frontier markets) iShares MSCI Frontier 100.

Tabulka: Tituly s největším podílem na portfoliu

TOP pozice AXA Selection Opportunities

Zdroj: AXA investiční společnost

Dosavadní výkonností fond neoslnil

Fond AXA Selection Opportunities je určen pro dlouhodobé investory s doporučeným investičním horizontem pět a více let. Za posledních pět let jste mohli svoji investici zhodnotit o 15,73 % (2,97 % p.a. – k 31. 8. 2015). Na horizontu tří let bylo zhodnocení 12,8 % (4,10 % p.a.).

Tabulka: Výkonnost fondu AXA Selection Opportunities

Výkonnost AXA Selection Opportunities

Od okamžiku založení fond svojí výkonností příliš neoslnil: na konci srpna letošního roku oproti únoru roku 2008 ztrácel 1,28 %. Při pohledu na graf vývoje je vidět, že fond jen pár měsíců po svém založení „doplatil“ na světovou finanční krizi. Téměř třicetiprocentní ztrátu ze své výchozí hodnoty dohnal až na konci srpna minulého roku. Raketový růst zaznamenal fond v prvních čtyřech měsících letošního roku. Bohužel ve druhé polovině roku veškeré zhodnocení odevzdal. Fond AXA Selection Opportunities je velmi těžké porovnávat s konkurencí. I když vidíme určitou podobnost například s fondy ČSOB bohatství (ISIN: 770000002244) či Smíšeným fondem ČP Investu (ISIN: CZ0008471760), do přímého srovnání výkonností se nepouštíme. AXA Selection Opportunities bohužel nemá stanoven ani benchmark (srovnávací index).

Graf: Vývoj fondu AXA Selection Opportunities

Vývoj AXA Selection Opportunities

Fond může posloužit k doplnění investičního portfolia

Fond AXA Selection Opportunities nabízí zajímavou investiční myšlenku. Z hlavních předností fondu můžeme jmenovat odvahu využívat ve větší míře burzovně obchodované fondy (ETFs), nulové vstupní poplatky a v případě dodržení doporučeného investičního horizontu i nulové výstupní poplatky. Minusem je dosavadní výkonnost fondu. Fond  AXA Selection Opportunities si lze představit jako doplněk portfolií dynamických investorů s dlouhodobějším investičním horizontem.

Poznámky: *KIID – Klíčové informace pro investory

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Analýzy produktů

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Penzijní fondy se propadly do ztráty

Rok 2015 nebyl z pohledu výkonnosti účastnických fondů velmi příznivý, až sedm z nich dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské …

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Americké akcie lépe odolávají finančním krizím

Z analýzy Fidelity International vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen …

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Kolik vydělaly fondy zaměřené na světové akcie?

Na trhu naleznete několik podílových fondů, které investují do světových akcií z indexu MSCI World. Z vybraných fondů dosáhl …

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

Portrét fondu KBC ECO Fund CSOB Water

KBC ECO Fund CSOB Water (ČSOB Akciový fond – Vodního bohatství) investuje do akcií firem, které se zabývají výstavbou …

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Portrét fondu AXA Selection Opportunities

Fond AXA Selection Opportunities (ISIN: CZ0008472917) je smíšeným fondem fondů, který se snaží vyhledávat a využívat investiční …

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

ETP: Letos investoři věří akciím z vyspělých trhů

V letošním roce se příznivci burzovně obchodovaných produktů (ETP) zaměřují především na akcie firem z vyspělých zemí. …

Comments

comments