Rusko čekají těžké časy

pokles

Ruský rubl zaznamenal během čtvrtečního obchodování (30. 10. 2014) největší jednodenní nárůst proti americkému dolaru za posledních téměř šest let. Investoři očekávají, že centrální banka pravděpodobně přijme velmi přísná opatření, aby měnu upevnila.

Od začátku letošního roku až k posledním minimům, kterých bylo dosaženo 29. 10. 2014, totiž ruská měna proti dolaru klesla již o 24 procent.

Graf: Denní vývoj kurzu RUBUSD (Zdroj: Bloomberg)

vývoj kurzu RUBUSD

Kombinace klesající ceny ropy a západních sankcí jsou hlavními důvody zpomalení hospodářského růstu Ruska. Tento mix přiměl investory k prodeji aktiv denominovaných v rublu, jako jsou akcie a dluhopisy. Ruská centrální banka zasahuje proti poklesu měny téměř každý den a od začátku října prodala více než 28 miliard amerických dolarů. Úrokové sazby se od začátku roku vyšplhaly do úrovně 8 procent a od 5. listopadu vzrostou až na 9,5 procenta.

Graf: Klíčová úroková sazba ruské centrální banky v procentech (Zdroj: Bank of Russia)

úroková sazba ruské centrální banky

Nicméně díky klesající ceně ropy Brent, která v letošním roce propadla o více než 20 procent, se ruské centrální bance stabilizace rublu zatím příliš nedaří. Proto někteří investoři věří, že banka připravuje další drastická opatření.

Světová banka minulý měsíc uvedla, že Rusko je na hraně recese a snížila svoji prognózu ekonomického růstu na příští dva roky. Podle banky bude tamní ekonomika stagnovat a to především díky západním sankcím a nedostatku strukturálních změn. Nicméně banka dále uvedla, že rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by mohlo tlačit ruskou ekonomiku do dlouhé recese.

Není zcela jasné, co přesně stojí za čtvrtečním nárůstem rublu. V zásadě to ale může být mix dvou faktorů, a to intervence ruské banky, a také uzavření části prodejních pozic investorů, kteří měli vsazeno proti rublu. Aktuální okolnosti je pravděpodobně přinutily zrušit prodejní obchody a měnu opět nakoupit. Velká volatilita rublu je tak výsledkem faktu, že trh je až příliš zainteresován na sázky proti oslabení ruské měny. Centrální banka se zavázala, že umožní volné obchodování proti hlavním měnám příští rok, i když někteří obchodníci spekulují, že tento krok by mohl přijít i dříve. Banka zatím odmítla situaci komentovat, nicméně mix negativních faktorů může podle odhadu ruského ministerstva financí způsobit odliv kapitálu až v hodnotě 120 miliard dolarů během letošního roku.

Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Aktuálně z trhů

Hospodářský růst vykáží v tomto roce všechny země střední a východní Evropy

Rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (SVE) i přes nedávné otřesy na světových finančních trzích začal velmi dobře. …

Češi více spoří a s finanční rezervou jsou spokojenější

Češi spoří více než v předcházejících letech a se svými úsporami jsou spokojenější. Mezinárodní průzkum ING Bank …

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu s kladnou bilancí 12,4 mld. Kč

Celková bilance běžného účtu (BÚ) skončila v přebytku ve výši 12,4 mld. Kč (tržní dohad: -0,5 mld. Kč; v říjnu +3,1 mld. …

Vnější bilance ČR se dále zlepšuje

I v listopadu skončil – jako ostatně letos už po sedmé – běžný účet platební bilance přebytkem. Tentokrát se jedná o 12,4 …

Ropa – vítězové a poražení

Ceny ropy zkraje nového roku atakují mnohaletá minima – WTI pro dodávku v únoru se propadla na 32 dolarů za barel, což je hodnota …

Spotřebitelské ceny byly i na konci roku v útlumu

Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání zvýšily pouze o 0,1 %. Původ takto slabého růstu lze hledat především u potravin …

Comments

comments