V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Pravidelné investice

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní dosahuje 3,6 %, zatímco v USA jen 2,1 %. 

Analýza Fidelity International ukazuje, že investoři, kteří dlouhodobě investovali do evropských akcií, dosáhli za posledních 20 let nejvyšších dividendových výnosů v porovnání s akciemi z USA, Tichomoří či asijských rozvíjejících se trhů.

„Investoři, kteří si chtějí vytvořit stabilní příjmy díky dividendám, najdou ty nejlepší podmínky v evropských společnostech,“ říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Analýza Fidelity International ukazuje, že společnosti, které mají tendenci vykazovat nejvyšší dividendovou výnosnost, sídlí v Evropě. Dividendový výnos v USA je naopak obecně nižší.  „V USA společnosti zpravidla odkupují své vlastní akcie častěji než evropské firmy a to žene ceny nahoru. Není proto překvapením, že dividendové výnosy z amerických společností jsou obvykle poněkud nižší, zatímco cenové zisky v Evropě jsou vyšší,“ vysvětluje Lessing. Spolu s americkými společnostmi vyplácí poměrně nízké dividendy též akciové společnosti z asijských rozvíjejících se trhů.

Dividendové výnosy

Podle Lessinga si však i společnosti z jiných světových investičních regionů stále více uvědomují vysoký přínos dividend vedoucí k zvýšení hodnoty jejich firmy. „To je důvod, proč se mnoho zajímavých alternativních investic otevírá investorům zaměřeným na dividendy. Aktivní přístup k výběru jednotlivých akcií (tzv. stock-picking) je důležitý pro úspěšné investování. To by mělo být založeno jak na výběru firem, které vyplácí udržitelné a rostoucí dividendy, tak i na výběru akcií z celého světa, které vyplácí ty nejrobustnější dividendy,” vysvětluje Lessing.

Analýza ukazuje, že dividendové výnosy se pohybují mezi 0,9 a 4,1 %. Ve druhé polovině 90. let klesly prudce dividendy v USA a v Evropě, protože se ceny akcií vyvíjely mnohem lépe než vyplacené dividendy. Trend globálního zvýšení dividendových výnosů pozorujeme od roku 2000. „Obzvláště pozoruhodné je, že dividendové výnosy v nedávné době prošly silným nárůstem v oblasti Tichomoří, v Latinské Americe a ve východní Evropě,“ upozorňuje Lessing.

Dividendové výnosy země

Tabulka: Průměrná (hrubá) výnosnost dividend (v % p.a.)

Průměrná výnosnost dividend

Podle Lessinga jsou dividendy pro institucionální a soukromé investory velmi přitažlivé z důvodu nízkých úrokových sazeb. „Dividendová sezóna již začala. Očekávání investorů, kteří spoléhají na generování dividend za účelem dosažení stabilních výnosů ze svých investic, jsou vysoká, “ říká Adam Lessing.

Zdroj: Fidelity International

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách Fondinfo.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Komentáře odborníků

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

V Evropě se vyplácí nejvyšší dividendy

Trend globálního zvýšení dividendových výnosů začal v roce 2000. Roční nárůst v dividendových výnosech v Evropě nyní …

Akciové trhy budou letos volatilní

Akciové trhy budou letos volatilní

Světové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se nenachází ve vyspělém světě či finančním …

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016

Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je …

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate ohrožuje klid evropského hospodářství

Kauza Dieselgate spojená s automobilovým koncernem Volkswagen se zdá být v kontextu nedávných událostí v Paříži upozaděná, …

Co čekají Češi v penzi od státu?

Co čekají Češi v penzi od státu?

Podle aktuálního průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi – jen …

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínské statistiky: Jsou nadhodnocené?

Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o …

Comments

comments